Иван Настовић, доктор психолошких наука и психотерапеут, специјалиста за клиничку и дубинску психологију, као и за анализу снова, завршио је једногодишњу специјализацију на Неуропсихијатријској клиници у Бечу и двогодишњу на Сондијевом институту у Цириху, при чему је један семестар слушао предвања на Јунговом институту. Осим пет књига из дубинске психологије и динамичке психијатрије као и две књиге о психологији снова и њиховом тумачењу, објавио је и низ монографија о познатим књижевницима и научницима и њиховом стваралаштву: Архетишски свет Десанке Максимовић, Записи о несаници Иве Андрића, Сеобе Милоша Црњанског у светлу снова Вука Исаковича, Снови Маргерит Јурсенар у светлу психологије К. Г. Јунга, Архетипски свет Николе Тесле, Летњи сан Исидре Секулић и други есеји.
Књига 127 протумачених снова представља додатак или боље речено наставак његове књиге Психологија снова и њихово тумачење. Она није значајна само по томе што је у њеном теоријском делу подробно изложена Јунгова метода тумачења снова, већ у првом реду због тога што је у њеном емпиријском делу компетентно протумачено 127 снова и тиме показано како се у свакодневној пракси тумаче снови. Уједно, ово је прва књига те врсте не само код нас већ и изван граница наше змеље.
Појавом ове књиге више неће постојати потреба посезања за сановницима оних који желе озбиљно да приступе својим сновима и открију њихов смисао, јер је у њри научног тумачења снова коришћење сановника и несхватљиво и неприхватљиво, па чак, како каже Јунг, и будаласто.
Отуд ова књига није намењена само стручњацима који у оквиру своје професије тумаче снове својих клијената, већ и свима онима који су озбиљно заинтересовани за рад на себи путем својих снова, дакле и свима онима који се налазе изван психотерапеутских и психијатријских ординација.