Uz Windows 95 vise ne dobijate poseban program sa recnikom pojmova (Glossary); taj program je sada ugradjen. Ako ugledate nepoznatu rec u programu Help i ako je ona podvucena, izaberite je misem da bi vam Windows 95 dao njenu definiciju. Ako Windows 95 odbije da vam pruzi pomoc, evo liste cescih reci koje cete susretati u Windowsu 95.
32-Bit 32-bitno
Racunari guraju informacije kroz "cevi". Prvi IBM-ovi PC racunari koristili su osam cevi. Sledeca verzija, racunari 286, korsitili su 16 cevi. Racunari 386 koriste 32 cevi, ali vecina programa i dalje gura svoje podatke kroz 16 cevi. Radi dodatne brzine i moci, Windows 95 koristi 32 cevi.
active window aktivan prozor
Prozor koji ste poslednji izabrali misem, onaj koji je trenutno istaknut, smatra se aktivnim prozorom. Sta god uradili preko tastature ili misem, prikazace se u tom prozoru.
Apply primeniti
Pritisnite to dugme da bi Windows 95 izabranu radnju odmah primenio na dokument i snimio sve izmene za koje ste se opredelili izborom odredjenih opcija.
AUTOEXEC.BAT
Datoteka koju racunari stare, MS-DOS skole prvu citaju kada se ukljuce. Datoteka sadrzi uputstva koja uticu na DOS program koji treba da se pokrene, a takodje i na starije Windows programe. Windowsu 95 vise ne trebaju datoteke AUTOEXEC.BAT, ali uvek jednu ima u rezervi za slucaj da je neki stariji program zatrazi.
bitmap bit mapa
Grafika koja se sastoji od malih tacaka a cuva se kao bitmapirana datoteka koja je oznacena oznakom tipa BMP. Program Paint Windowsa 95 pravi i uredjuje BMP datoteke.
border okvir, ram, ivica
Ivica prozora; povlacenjem ivice prozora ka unutra ili ka spolja menjate velicinu prozora.
case-sensitive razlikovanje malih i velikih slova
Za programe koji razlikuju mala i velika slova se kaze da su osetljivi na mala i velika slova. Na primer, program osetljiv na mala i velika slova reci Krastavcici i krastavcici smatra za dva razlicita pojma.
click pritisak misem
Pritisak i otpustanje tastera misa.
Clipboard
Deo Windowsa 95 koji cuva informacije koje ste isekli ili kopirali iz programa ili datoteke. Cuva ih da biste mogli da ih prenesete u drugi program.
command prompt zahtev za unos
Simbol koji izgleda ovako: C:\\; ili ovako: [C:\\]; ili ovako: A: \\, ili nekako slicno. To je mesto sa koga upisujete instrukcije komande koje DOS treba da izvrsi.
CONFIG.SYS
Datoteka koju racunar uvek cita kada podize sistem. Ona sadrzi informacije o tome kako je racunar podesen i sa kojim je uredjajima povezan. Programi za DOS i Windows se oslanjaju na podatke iz datoteke CONFIG.SYS. Ta datoteka vise nije potrebna Windowsu 95, ali je on za svaki slucaj cuva u rezervi, ako zatreba drugim programima.
cursor kursor
Mala treptava linija koja pokazuje gde ce se pojaviti sledece slovo koje napisete.
default standardno, podrazumevano
Izbor standardne (podrazumevane) opcije omogucuje da ne donosite odluku. Standardna (podrazumevana) opcija je ona koju racunar bira umesto vas kada vi odustanete i jednostavno pritisnete Enter.
desktop radna povrsina
Prostor na ekranu po kome premestate prozore i ikone. Vecina ljudi radnu povrsinu pokriva tapetama radi lepseg izgleda.
directory direktorijum
Poseban prostor na disku odredjen za cuvanje datoteka. Cuvanje datoteka na istu temu u direktorijumu olaksava njihovo pronalazenje. Windows 95 ne koristi vise rec direktorijum; vise mu se dopada pojam omotnica.
document dokument
Datoteka sa informacijama kao sto su tekst, zvuk ili grafika. Dokumenti nastaju u programima i menjaju se u programima. Vidi program.
DOS skracenica od Disk Operating System (operativni sistem diska)
Stariji operativni sistem za rad sa programima. Windows 95 moze da radi sa programima napisanim za DOS kao i sa programima napisanim za Windows.
double-click dvostruki pritisak na taster misa
Pritiskanje i otpustanje levog tastera misa dvaput brzo zaredom. (Dvostrukim pritiskom desnog tastera misa ne postize se nista narocito.)
drag povlacenje
Postupak za premestanje objekata po radnoj povrsini misem, koji se sastoji od cetiri koraka. Prvo pokazete na objekat ikonu, istaknuti pasus ili nesto slicno. Drugo, pritisnite i drzite levi taster misa. Trece, pokazite pokazivacem misa na mesto na koje zelite da premestite objekat. Cetvrto, otpustite taster misa. Objekat ste povukli na novo mesto.
drop pustanje
Cetvrti korak u postupku povlacenja koji je opisan u prethodnoj odrednici. Pustanje jednostavno znaci da pustite taster misa i sacekate da objekat padne u nesto drugo, bilo da je to novi prozor, omotnica ili mesto na radnoj povrsini.
DRV
Datoteka koja se zavrsava sa DRV obicno omogucuje Windowsu da razgovara sa racunarskim uredjajima kao sto su video kartice, CD jedinice, itd. (DRV je skracenica od engl.
driver, upravljacki program.)
FAQ skracenica od Frequently Asked Questions (cesto postavljana pitanja)
To su tekstualne datoteke na koje se obicno nailazi u direktnim sluzbama. Napravljene su da bi se brze radilo jer sadrze odgovore na pitanja koja cesto postavljaju novi korisnici. Na primer, Scanners FAQ objasnjava sve o skenerima; Xena FAQ bi pratio dozivljaje Zene, pocev od susreta sa Herkulesom.
file datoteka
Skup informacija namenjen upotrebi na racunaru.
folder omotnica
Prostor na kome se na organizovani nacin cuvaju datoteke (nekada se zvao direktorijum.) Omotnice mogu da sadrze druge omotnice radi dalje organizacije. Vidi poddirektorijum.
format format
Postupak pripreme diska/diskete za upisivanje datoteka na nju. Disk/disketa mora da ima "elektronske police" u sebi kako bi Windows 95 tu mogao da smesta podatke. Formatiranjem diska/diskete gube se sve informacije koje se tu nalaze.
highlighted istaknuto
Izabrani element. Istaknuti element je obicno drugacije boje kako bi se pokazalo da je on izdvojen za dalji rad.
icon ikona
Mala slika koja predstavlja objekat program, datoteku ili komandu i tako olaksava razumevanje funkcije tog objekta.
INI
Skraceno od inicijalizacija. Oznaka INI se obicno nalazi na kraju datoteka koje sadrze specijalne sistemske parametre. Njima se zabavljaju racunari, a ne korisnici.
Internet
Ogroman skup racunara povezanih sirom sveta. World Wide Web jasi na Internetu skupa sa mnogim drugim racunarskim transakcijama. Sa Internetovim World Wide Webom mozete da se povezete placanjem posebne dazbine pruzaocu Internet usluga, kao sto redovno mesecno placate racun za telefon.
maximize maksimizovanje
Radnja kojom se prozor siri tako da zauzima ceo ekran. Prozor maksimizujete kada sa dva pritiska na taster misa izaberete njegovu naslovnu liniju dugacku traku na samoj gornjoj ivici prozora. To isto mozete uraditi i pritiskom na dugme Maximize dugme sa slicicom velikog kvadrata, pri gornjem desnom uglu prozora.
memory memorija
Ono sto racunar koristi za cuvanje brzih izracunavanja tokom rada.
minimize minimizovanje
Postupak svodjenja prozora na ikonu radi privremenog uklanjanja s puta. Da biste minimizovali prozor, pritisnite dugme Minimize dugme sa malom horizontalnom prugom koje se nalazi pri gornjem desnom uglu prozora.
multitasking viseprogramski rad
Rad sa vise programa u isto vreme.
network mreza
Povezivanje racunara preko kablova koje omogucuje deobu informacija, bez napustanja radnog mesta.
operating system operativni sistem
Softver koji kontrolise kako racunar radi najosnovnije stvari: cuva datoteke, razgovara sa stampacem i radi druge bazicne operacije. Windows 95 je operativni sistemi.
path putanja
Recenica na kompjuterskom jeziku koja racunaru saopstava pravo ime i mesto na kome se nalazi datoteka.
program program
Ono sto vam omogucuje da radite sa racunarom. Programi su programi za tabelarno izracunavanje, za obradu teksta i igrice. Vidi dokument.
RAM
Random Access Memory memorija sa slucajnim pristupom (radna memorija). Vidi memorija.
scrap isecak
Kada istaknete neki tekst ili grafiku iz programa, povucete ih na radnu povrsinu i pustite, zvanicno ste napravili isecak u Windowsu 95 datoteku koja sadrzi kopiju informacije. Isecak moze da se sacuva ili povuce u drugi program.
Shortcut precica
Ikona Windowsa 95 koja sluzi kao dugme za pritiskanje da bi se nesto uradilo. Na primer, da bi se ucitala datoteka, pokrenuo program ili reprodukovao zvuk. Ikona precica ima strelicu u donjem uglu kako biste mogli da je razlikujete od ikone koja zaista predstavlja datoteku ili program.
shortcut button dugme precica
Dugme u meniju Help koje vas vodi direktno do mesta na kome treba da radite.
shortcut key taster precica
Za razliku od precice, tasteri precice su podvucena slova u meniju programa koja omogucuju da radite preko tastature umesto misem. Na primer, ako u meniju vidite rec Help, podvuceno H znaci da pomoc mozete dobiti ako pritisnete Alt+H.
Shut Down zatvaranje
Postupak kojim Windowsu 95 nalazete da snimi sve parametre i datoteke kako biste mogli da iskljucite racunar. Morate da izaberete opciju Shut Down koja se nalazi u meniju Start pre nego sto pokusate da iskljucite racunar.
Start button dugme Start
Dugme u uglu ekrana, sa kojim pocinjete rad. Pritiskom na dugme Start otvarate meni Start.
Start menu meni Start
Meni sa opcijama koji se pojavljuje uvek kada pritisnete dugme Start (koje se nalazi na paleti poslova). Iz menija Start mozete da ucitavate datoteke i programe, menjate parametre, pronalazite programe, dobijate pomoc i zatvarate racunar kada zelite da ga iskljucite.
subdirectory poddirektorijum
Poddirektorijum u direktorijumu koji se koristi za organizovanje datoteka. Na primer, omotnica Brza hrana moze da sadrzi poddirektorijume Cips, Kikiriki i Perece. (Podomotnica Celer bice prazna.) U Windowsu 95, poddirektorijum je omotnica koja se nalazi unutar druge omotnice.
taskbar paleta poslova
Traka u Windowsu 95 koja sadrzi spisak trenutno aktivnih programa i otvorenih omotnica. Dugme Start zivi na pocetku palete poslova.
VGA
Popularni standard za prikazivanje informacija na monitoru u odredjenim bojama i rezoluciji. VGA je zamenjen sa SVGA Super VGA koji moze da prikaze jos vise boja i finiju rezoluciju.
virtual virtuelno, prividno
Rec u modi kojom se opisuje kompjuterska simulacija. Obicno se koristi da se opise kako stvari izgledaju stvarno ali ih zapravo nema. Na primer, kada Windows 95 koristi virtuelnu memoriju, to znaci da deo diska koristi za memoriju, a ne pravi memorijski cip.
wallpaper tapete
Graficki "premaz" pozadine ekrana racunara. Control Panel Windowsa 95 stavlja na raspolaganje izbor od nekoliko datoteka sa tapetama.
Web browser citac Weba
Softver koji sluzi za manevrisanje kroz World Wide Web, posecivanje Web strana i ispitivanje njihovog sadrzaja. Microsoftov citac Weba, Internet Explorer, dobija se besplatno uz najnoviju verziju Windowsa 95 ili moze da se ucita besplatno sa Microsoftove adrese www.microsoft.com. (Poneko je mozda kupio Internet Explorer u paketu Microsoft Plus za Windows 95.) Najpopularnijeg citaca Weba ima Microsoftov konkurent Netscape, i za njegov proizvod ima mnogo vise podrske na trzistu.
Web page Web strana
Kao sto na televiziji mozete da birate gomilu kanala, tako i World Wide Web ima milijarde razlicitih Web strana. To su puni ekrani podataka koje moze da napravi bilo ko: vlada moze da objavi raspored sastanaka raznih odbora; korporacije mogu da objave glamurozne reklame; izdavaci kratke preglede svojih izdanja. (Ili Kusmanovi mogu da objave sliku svoje bebe u Diznilendu.)
window prozor
Kvadrat na ekranu, sa podacima koje pregledate i sa kojima radite. Programi rade u prozorima na ekranu.
World Wide Web
Jasuci na talasima gomile Internetovih kablova, glamurozan World Wide Web radi kao neka vrsta kompjuterske televizije i omogucava da menjate kanale pokazivanjem i pritiskanjem razlicitih strana. Takodje poznat i pod jednostavnim nazivom Web, on ponesto podseca na saltere na najsavremenijim aerodromima na kojima mozete da se raspitate u kom se restoranu sluzi najbolja hrana.