A-Z
Iako je ova knjiga za mene bila izazov i korisno iskustvo, proveo sam mnoge sate u istrazivanju i napornom radu. Prihvatio sam se posla jer sam znao da ce vam sadrzaj knjige pomoci u boljem razumevanju verzije 14 programa AutoCAD. Zeleo bih da knjigu posvetim osobama u mom zivotu za koje znam da se svakog dana suocavaju sa izuzetnim izazovima. Dakle, posveta glasi: Majkl Kalafati, Rouz Vigdal i Kejti Kalori, divim se vasoj snazi, strpljenju i istrajnosti koje ste uvek imali. Uvek ste bili tu i pomagali drugima da se snadju u haosu zivota i zivljenja.
Uvod
Kako je organizovana ova knjiga
Knjiga sadrzi komande i druge elemente programa slozene po abecednom redu. Vecina odrednica ima ovakvu strukturu:
Ime komande ili teme pojavljuje se kao naslov.
Jedan ili dva kratka pasusa ispod naslova objasnjavaju svrhu komande.
Osim kada je postupak potpuno ocigledan, ispod naslova tipa "Izrada toga i toga" slede uputstva. Uputstva vas vode kroz poruke na komandnoj liniji i dijaloge AutoCAD-a i govore vam koje podatke AutoCAD zahteva da bi se komanda izvrsila.
Mnoge komande AutoCAD-a daju mogucnost izbora, odnosno, imaju opcije. U odeljku Opcije dati su njihovi kratki opisi i kako ih izabrati.
Napomene, saveti i upozorenja ukazuju na ogranicenu primenu komandi ili na precice, kao i na moguce probleme.
Podnaslov Vidi i upucuje vas na slicne odrednice gde mozete naci dodatne informacije. Relevantne komande koje nisu opisane u knjizi prikazane su u zagradama.
Koristili smo doslednu tipografsku notaciju. Pitanja sa komandne linije su nabrajana polucrnim slovima. Opcije komandi i sistemske promenljive su u kurzivu. Ono sto sledi iza komandi na komandnoj liniji dato je pod navodnicima, dok su imena datoteka ispisana drugim fontom (Acad.PGP, na primer).
Rad sa komandne linije
Sve komande AutoCAD-a mogu se izvrsavati tako sto se otkucaju na komandnoj liniji. One se mogu izabrati i iz padajucih menija ili sa paleta sa alatkama. Medjutim, na menijima i na paletama sa alatkama ne nalaze se sve komande. Vecina komandi izvrsava se odmah ili trazi od vas dodatne informacije u komandnom prozoru ili u okviru za dijalog. Ako vam se vise dopada rad sa komandne linije, vecinu okvira za dijalog mozete da iskljucite pomocu sistemskih promenljivih Filedia i Cmddia. Promenljiva Filedia zaduzena je za dijaloge koji se odnose na rad sa datotekama i direktorijumima, a Cmddia za dijaloge za crtanje i komande spoljnih baza podataka. Da biste iskljucili promenljivu Filedia, otkucajte Filedia i zadajte vrednost nula (0). Vrednosti obe promenljive mozete uvek da menjate, u zavisnosti od toga kako zelite da radite.
Neke komande, kao sto su Layer, Bhatch, Linetype, Pan i Xref, prikazuju dijaloge umesto pitanja na komandnoj liniji. Ako neku od ovih komandi zelite da upotrebite na komandnoj liniji, otkucajte je sa crticom ispred naziva komande, kao npr. -Layer. Sve komande sa crticom prikazane su u ovoj knjizi.
Rad sa okvirima za dijalog u AutoCAD-u
Okviri za dijalog omogucavaju da se sve potrebne opcije sagledaju u istom trenutku. Proverite da li su promenljive Filedia i Cmddia ukljucene, tj. da li imaju vrednost ON (1). Ako je Filedia iskljucena, tj. njena vrednost je OFF, a vi zelite da je promenite samo za trenutnu komandu, otkucajte ~ (tildu) kada treba da otkucate ime datoteke.
Kada se okvir za dijalog prikaze, kursor u obliku koncanice pretvara se u strelicu. Opciju u dijalogu birate pomeranjem i pritiskanjem misa (ili nekog drugog uredjaja za pokazivanje) ili pritiskanjem tabulatora na tastaturi. Takodje mozete da pritisnete i drzite taster Alt, a zatim da otkucate podvuceno slovo iz imena opcije. Na primer, kucanjem Alt+P aktiviracete polje Pattern tako da u njemu moze da se kuca. Ove operacije su standardne u celom sistemu dijaloga u AutoCAD-u:
- Opciju u dijalogu birate pomocu misa tako sto iznad nje postavite strelicu i pritisnete taster.
- Podatak unosite u polje tako sto postavite strelicu unutar polja i pritisnete taster kako bi se kursor postavio na zeljeno mesto.
- Klizac pomerate tako sto povlacite strelicu u zeljenom pravcu (drzite taster misa dok ga pomerate).
- Radio-dugme ili polje za potvrdu ukljucujete ili iskljucujete tako sto ga jednostavno pritisnete.
- Karticu u dijalogu birate tako sto pritisnete jezicak sa njenim imenom.
- Padajucu listu otvarate tako sto je dvaput pritisnete.
- Graficki uzorak cete videti ako ga dvaput pritisnete.
- Dugme sa ikonom (alatku) birate pritiskanjem.
- Kolonu prosirujete tako sto pritisnete misem vertikalnu liniju s desne strane kolone, a kada se pojavi simbol za promenu sirine kolone povlacite misem da biste prosirili ili suzili kolonu.
- Dijalog koji ima dugme Details>> prosirujete, odnosno dijalog sa dugmetom Details<< vracate na pocetni oblik, tako sto pritisnete odgovarajuce dugme.
- Prirucni meni prikazujete unutar dijaloga tako sto pritisnete desni taster misa. To je moguce u dijalozima kao sto su Layer i Linetype.
- Komande na statusnoj liniji se ukljucuju i iskljucuju tako sto se pritisnu dvaput.
Rad sa Windowsovim paletama alatki
U AutoCAD-u 14 nalazi se grupa standardnih paleta sa alatkama. Na njima su grupisane cesce koriscene komande radi lakseg pristupa. Palete sa alatkama mogu biti postavljene na bilo kojoj strani AutoCAD-ovog prozora ili mogu stajati proizvoljno na radnoj povrsini crteza. Svaka komanda (ili podgrupa komandi) ima svoju ikonu ili dugme. Da biste videli koja komanda odgovara ikoni, postavite pokazivac misa nad ikonu. Ispod ikone ce se pojaviti mali okvir sa nazivom alatke (Tool Tip). Ova mogucnost moze da se ukine u dijalogu Toolbar iskljucivanjem opcije Show ToolTips. Na statusnoj liniji istovremeno se pojavljuje i kratak opis funkcije ikone.
Komandu izvrsavate pritiskanjem ikone i zadavanjem potrebnih podataka u okviru za dijalog. Kada pritisnete ikonu sa strelicom u donjem desnom uglu, pojavljuje se jos jedna paleta (zvana potpaleta, engl. flyout) sa ostalim mogucnostima koje nudi ta grupa komandi. Obratite paznju da ce ikona koju ste izabrali iz potpalete postati "podrazumevana" i pojavice se na vrhu potpalete. Ova mogucnost se dobija potvrdjivanjem opcije Show This Button's Icon u poddijalogu Flyout Properties (iz dijaloga Toolbar). Do tog poddijaloga se dolazi ako desnim tasterom misa dvaput pritisnete odredjenu ikonu iz potpalete, sa pauzom izmedju dva pritiska.
Nove mogucnosti verzije 14
Nove mogucnosti AutoCAD-a u verziji 14 su:
Rezim Paper Space   Eliminisano je regenerisanje u ovom rezimu posle komandi Zoom i Pan. Transparentne komande Zoom/Pan i realni (engl. realtime) rezim komandi Zoom/Pan nisu dozvoljeni.
Lake polilinije   Polilinije su sada dvodimenzionalne linije sastavljene od pravih i lucnih segmenata koje se cuvaju kao jedan objekat i tako zauzimaju manje prostora u bazi podataka crteza.
Srafiranje   AutoCAD sada cuva srafure kao jedinstven objekat umesto kao bezimeni blok. Novi tip pune srafure (engl. solid hatch) omogucava ispunjavanje povrsina. Definisite oblast srafiranja koristeci komandu Bhatch i pritiskajuci dugme Pick Points. Ako zelite da pregledate raspolozive srafure, pritisnite dugme Pattern da biste otvorili paletu srafura (Hatch Pattern Palette), pa dvaput pritisnite uzorak one koju zelite da izaberete.
Ucitavanje aplikacije   Trodimenzionalni moduli ACIS Solid Modeler, Image Support Module, komanda Draworder, Multiline Text Editor, spoljne baze podataka, Match Properties, Internet Utilities i Render sada su ARX aplikacije. Pozivanjem ili izvrsavanjem komande, odredjena aplikacija se ucitava u trenutni crtez.
AutoSnap   To je nova mogucnost za precizno biranje karakteristicnih tacaka na objektu (object snap, ili Osnap) koja pravi razlike izmedju razlicitih Osnap rezima tako sto prikazuje graficki simbol jedinstvene boje sa odgovarajucim nazivom na ekranu (tool tip) za svaki Osnap rezim. Pritiskanjem tabulatora kruzite kroz sve Osnap rezime koji su na raspolaganju za taj objekat. U dijalogu Osnap Settings mozete da podesite koji rezim zelite za izbor objekata.
Object Snap   Dugme Osnap na statusnoj liniji omogucava da privremeno ukljucite ili iskljucite Osnap rezim objekata.
Prikaz crteza   Omogucava da prikazete crtez koji zelite da stampate na standardni Microsoftov nacin za prikaz strane, kao i da u prikazu koristite realni rezim komande Zoom/Pan. Ova opcija se nalazi u oblasti Full Preview dijaloga Plot.
Pracenje (tracking)   Ova mogucnost je uvedena kako bi se korisnicima pruzila brza i jednostavna operacija za izbor tacaka ortogonalno u odnosu na druge tacke na crtezu, slicno X i Y filtrima za tacke.
Realni rezim komandi Zoom/Pan   Komande Zoom i Pan sada se aktiviraju u realnom rezimu. Po izvrsenju komandi pritisnite desni taster misa da biste prikazali prirucni meni sa opcijama za ove komande.
Dinamicko zumiranje   Ako je ukljucen rezim Fast Zoom, mozete da koristite opciju Dynamic komande Zoom da promenite trenutni prikaz bez regenerisanja crteza. U suprotnom, crtez se regenerise. Fast Zoom je pod kontrolom komande Viewres.
Rad u prozoru komandne linije   Postavite pokazivac na komandnu liniju i pritisnite desni taster misa. Tada dobijate prirucni meni koji nudi opcije kao sto su Paste to Cmdline (umetni na komandnu liniju), Copy, Copy History, Paste i Preferences. Koristite strelice nadole i nagore da biste dosli do prethodnih komandi zadatih sa tastature, pa pritisnite Enter da ponovo zadate neku prethodnu komandu.
Dijalozi   Uvedeno je nekoliko okvira za dijalog zbog lakseg rada sa podacima. Komande Layer i Linetype kombinovane su u jedan dijalog sa odvojenim karticama. Komande Xref, Xbind i Image sada prikazuju dijaloge. U nekim od njih mozete da sortirate, menjate imena ili brisete kako se to standardno radi u Windowsu. Kombinacija tastera Ctrl ili Shift sa desnim tasterom misa u mnogim slucajevima otvara prirucni meni sa dodatnim mogucnostima za izbor ili kontrolu nad podacima. Komanda Style ima novi bolji dijalog u kome mozete da izaberete bilo koji TrueType font instaliran na vasem sistemu.
Palete sa alatkama   Palete sa alatkama su poboljsane i pojednostavljene. Desnim tasterom misa i dalje se, kao u prethodnim verzijama, otvara dijalog Toolbar. Medjutim, potvrdjivanjem jednog ili vise polja uz nazive paleta sa alatkama, te palete se automatski prikazuju. Paleta Object Properties je sredjena i sadrzi komande koje vam pomazu da vidite i menjate svojstva objekata na efikasniji nacin. Radi vece efikasnosti dodate su i neke nove ikone, kao sto su Match Properties (Matchprop) i Make Object's Layer Current (Ai_molc).
Editor teksta   Dijalog Multiline Text Editor predstavlja Windowsov interfejs po Microsoftovom standardu za izradu teksta u pasusima. Tokom crtanja, korisnicima su sada na raspolaganju AutoCAD-ovi standardni SHX i TrueType fontovi.
Start Up Wizard i Setup Wizard   Novi dijalog Start Up u AutoCAD-u 14 nudi mnostvo nacina da zapocnete novi crtez. Pomocu carobnjaka Quick Setup Wizard ili Advanced Setup Wizard mozete da zadate merne jedinice, granice crteza i rezim Paper Space. Prototipovi se sada cuvaju kao sabloni (engl. templates) sa nastavkom .DWT i sa opisnim tekstom radi vaseg lakseg organizovanja. Opis i mernu jedinicu dodelicete sablonu kada pomocu komande Saveas otvorite dijalog Save Drawing As i sa liste Save As Type izaberete opciju Drawing Template File (.DWT).
Citac Interneta   Tokom rada u AutoCAD-u mozete da pokrenete standardni citac Interneta na vasem sistemu pritiskom na ikonu Launch Browser na paleti sa alatkama Standard, i da se tako povezete s bilo kojom Web stranom. Na kartici Files dijaloga Preferences pritisnite dvaput imena datoteka pod Menu, Help, Log i Miscellaneous File da biste zadali lokaciju na Internetu.
OLE   Nova mogucnost verzije 14 je podrska za stampanje OLE objekata tipa metadatoteka (kao sto su vektorski crtezi i radne tabele), i kontrola vidljivosti i redosleda stampanja na lokalnim stampacima. Imate i vecu kontrolu nad proporcionalnom promenom velicine OLE objekata, a u operaciji kopiranja i umetanja mozete da ih pretvorite u AutoCAD-ove rasterske objekte.
Manje datoteke   AutoCAD je smanjio velicinu datoteka sa crtezima uvodjenjem elemenata kao sto su lake polilinije, srafure i nova komanda Xclip. Pomocu komande Xclip mozete da zadate prozor za odsecanje nepravilnog oblika, cime dobijate cistiji crtez i manji utrosak memorije.
Bonus   Neke dodatne komande i usluzni programi za efikasniji rad korisnika mogu da se instaliraju sa CD-a. Pogledajte spisak dodatnih komandi prikazan u dodatku A i vidite da li one mogu da doprinesu vasoj produktivnosti.