MIKRO KNJIGA
Visual Basic 6 Biblija
Predgovor
Jos od vremena kada je prvi put predstavljen javnosti, 1991. godine, Visual Basic je postajao sve bolji i bolji sa svakim novim izdanjem. Korisnici koji ocekuju da Visual Basic lici na prvobitni programski jezik Basic bice iznenadjeni saznanjem da on jedva podseca na svog, sada vec dalekog, pretka. Sa svakim novim izdanjem, Visual Basic je bivao sve bolji i popularniji. Do 1998. godine Visual Basic je postao primarni jezik koji je koristilo vise od polovine programera u SAD, sto sigurno dosta govori o mnogim poboljsanjima koja su tokom godina ugradjena u njega.
Kao i prethodne, i ova verzija Visual Basica ima mnostvo novih mogucnosti i poboljsanja. Osim mnogih popravljenih gresaka koje su primecene u Visual Basicu 5, ova verzija sadrzi i nove alatke koje poboljsavaju produktivnost programera. Mnoge alatke, koje su ranije bile dodatni programi nezavisnih proizvodjaca, sada su postale deo razvojnog okruzenja. Naucicete kako se koriste te alatke i mogucnosti i kako se ugradjuju u vase nove ili postojece projekte.
Posto Visual Basic ima veoma veliku bazu korisnika, nudi vam se obilje znanja i tehnika koje mozete da usvojite od drugih programera. U ovoj knjizi obradjene su mnoge raznovrsne teme ciji je nivo od srednjeg do naprednog, a koje se obicno ne obradjuju u ovakvoj vrsti knjiga. Ova knjiga je u isto vreme i potpuni prirucnik za mnoge tehnike i alatke koje imaju veze sa Visual Basicom. Ona nije tek prepisano uputstvo za korisnike. U njoj cete pronaci originalne aplikacije i odlomke koda koje mozete da koristite u sopstvenim projektima; vecina njih potice iz pravih programa pisanih u razlicite svrhe. To nisu samo "teorijske" tehnike one su vec koriscene u stvarnom svetu, pa mozete da budete uvereni da stvarno rade onako kako pise.
Kako treba koristiti ovu knjigu
Visual Basic 6 Biblija je detaljan prikaz programiranja u Visual Basicu 6. Posto je knjiga prilicno opsezna, podeljena je u sedam delova.
Deo I: Uvod u Visual Basic 6 poglavlja 1-2
U ovim poglavljima opisane su nove mogucnosti Visual Studija i Visual Basica. To je najvecim delom uvod "na velika vrata" u Microsoftovu strategiju razvojnih alatki. Videcete kako se Visual Basic uklapa u paket Visual Studija i kako moze da saradjuje sa ostalim proizvodima koji pripadaju toj porodici.
Deo II: Pravljenje boljih aplikacija poglavlja 3-8
Ova poglavlja, koja zapocinju Visual Basic bukvarom, obradjuju jednostavnije tehnike projektovanja i razvoja aplikacija koje obezbedjuju da one budu pouzdanije i da steknu vecu mogucnost prosirivanja. Naucicete kako da objektno orijentisano programiranje iskoristite za vecu modularnost koda i njegovo lakse distribuiranje u drugim programima. Objektno orijentisano programiranje cini da i vi lakse razumete sopstveni kôd. Osim toga, savladacete i neke tehnike koje ce krajnjem korisniku olaksati rad s vasim aplikacijama.
Deo III: Programiranje baza podataka poglavlja 9-13
Ova poglavlja obradjuju programiranje baza podataka, ali na manje uobicajeni nacin. Umesto da se kôd za pristup podacima nalazi rasut po celoj aplikaciji, u vise poglavlja iz ovog dela bice pokazano kako se takav kôd ugradjuje u klase radi lakseg modifikovanja i kontrolisanja promena. Upoznacete i najnoviju biblioteku za pristup podacima, Active Data Objects (ADO). ADO je integralni deo Microsoftove dugorocne strategije pristupa podacima. Koriscenjem tehnike ADO u kombinaciji s OLE DB mozete da pristupate velikom broju razlicitih izvora podataka, ukljucujuci i one koji se obicno ne koriste s bazama podataka, kao sto je Microsoft Index Server Information. Upoznacete i nove alatke za podatke, koje su ugradjene u razvojno okruzenje Visual Basica. Te alatke ce ukloniti potrebu da vise aplikacija bude otvoreno u isto vreme sada vecinu poslova mozete da obavite iz VB okruzenja.
Deo IV: Prosirivanje aplikacija poglavlja 14-18
Programeri vise ne pisu samostalne aplikacije. Razvoj Interneta nalaze izradu aplikacija koje treba da rade na razlicitim platformama, ukljucujuci tu i cudesno, univerzalno okruzenje Interneta. Sada su u Visual Basic ukljucene posebne mogucnosti namenjene Internetu. Ako vas zanima pisanje aplikacija za servere, ugradite module WebClass kojima korisnik moze da pristupa na isti nacin kao i Web stranama. Posto su ti moduli i aplikacije preveden kôd, izvrsavaju se neverovatno brzo. Najzad, naucicete i kako da iskoristite datoteke s resursima, sto je ranije bila mogucnost koja se mogla koristiti samo u aplikacijama napisanim u jezicima poput Visual C++-a. Datoteke s resursima takodje su efikasan nacin za internacionalizaciju aplikacija.
Deo V: Razvijanje ActiveX komponenata poglavlja 19-26
ActiveX odgovara Microsoftovoj strategiji razvoja aplikacija za Internet. Iz slogana "Aktiviranje Interneta", ActiveX se razvio tako da danas obuhvata veliki broj razlicitih elemenata, pri cemu nisu svi u vezi s Internetom. Na primer, iz ovih poglavlja saznacete kako se prave ActiveX serveri, sto su zapravo biblioteke objekata i funkcija koje se mogu koristiti kao komponente u razlicitim aplikacijama, a mozete da ih upotrebite za razvijanje tradicionalnog okruzenja klijent-server jednako lako kao sto ih objavljujete na Webu. Saznacete i kako se prave dobre ActiveX komponente koje mogu da se koriste i u klijent-server i u Web okruzenjima. Prilikom razvijanja ovih komponenata javljaju se mnoge zamke; naucicete kako da ih izbegnete i iskoristite snagu komponenata. I najzad, saznacete kako se prave dodaci (engl. Add-Ins) za okruzenje Visual Basic. Ako vam se ne svidja kako neki element radi u Visual Basicu, mozete ponovo da ga napisete i prosirite njegove funkcije tako da radi upravo ono sto vi zelite.
Deo VI: Programiranje pomocu Windowsovih API funkcija poglavlja 27-32
Iako Visual Basic 6 skriva veci deo slozenosti Windowsovog programskog interfejsa (engl. Windows Application Programming Interface, API), to vas ne sprecava da ga koristite. Sledeci nekoliko jednostavnih uputstava, moc Windowsovog programskog interfejsa mozete da iskoristite za poslove koje je prosto nemoguce ili neprakticno obaviti pomocu jezika Visual Basic. Upoznacete funkcije programskog interfejsa koje ce vam omoguciti da direktno radite s tastaturom i misem. Saznacete vise o upravljanju sadrzajem korisnikovog ekrana i kako se pristupa datotekama i jedinicama diska na racunaru korisnika. Saznacete i kako da pronadjete kljucne sistemske informacije na racunaru korisnika koje ce vasu aplikaciju brze prilagoditi promenljivom okruzenju Windowsa.
Deo VII: Pouzdano programiranje poglavlja 33-35
Jedna od tema koja se u vecini knjiga preskace jeste: sta uciniti da programi postanu pouzdaniji. S obzirom da se sve vise traze programi kojima nisu potrebne popravke ili zakrpe svake nedelje, pre nego sto dozvolite da ijedan korisnik vidi vas program, morate da se uverite da u njemu nema gresaka. U ovim poglavljima obradjene su tehnike koje povecavaju pouzdanost klasicnih i modularnih aplikacija. Saznacete kako se prave snazni programi za obradu gresaka, koji mogu pouzdano i efikasno da se izbore sa svakom greskom. Samo u nekim retkim slucajevima moracete da izadjete iz programa da biste primenili tehnike pomenute u ovim poglavljima. Iako komponenta za ispravljanje gresaka ne moze da uradi bas sve, moze da pomogne da korisnik iz vaseg programa izadje lako i "bezbolno" a da se pri tom ne prikazuju nikakvi ruzni okviri za dijalog sa znakom Stop.
U poslednjem poglavlju saznacete kako da u Visual Basicu 6 napravite Web strane pomocu DHTML-a i da pri tom koristite sve mogucnosti VB-a za razvoj, testiranje i ispravljanje gresaka.
Konvencije i oznake
U Visual Basic 6 Bibliji koristi se nekoliko tipografskih pravila i oznaka ciji je cilj da se poveca citljivost i korisnost teksta.
Pravila
Primeri programskog koda u knjizi odstampani su neproporcionalnim ("mono") fontom. Elementi koda odstampani su takvim fontom i na mestima gde se pojavljuju u tekstu da bi se razlikovali od glavnog teksta. Tekst koji citalac treba da otkuca, npr. u uputstvima tipa korak po korak, odstampan je polucrnim (engl. bold) fontom.
Oznake
U tekstu smo koristili slicice da bismo privukli vasu paznju na odredjene elemente koji ce vam mozda biti korisni.
Napomena skrece paznju na korisne informacije koje cete, mozda, ponovo potraziti kasnije.
Saveti isticu uputstva za povecanje efikasnosti ili produktivnosti.
Ova slicica istice delove sadrzaja CD-a koji se dobija uz knjigu.
Program Microsoft Certified Professional
Popularnost programa Microsoft Certified Professional neprestano je rasla od vremena kada je pre nekoliko godina prvi put bio predstavljen. Objavljivanjem proizvoda Visual Studio 6, uslovi za dobijanje svedocanstva MCSD (Microsoft Certified Solution Developer) prilicno su se izmenili. Po novim pravilima, svaki programer mora da polozi dva testa iz Visual Basica 6.0 ili jezika Visual C++ 6.0. U ovoj knjizi obradjene su mnoge teme koje su ukljucene u pomenuta dva testa. U dodatku A nabrojani su svi zahtevi i mesto gde mozete da ih pronadjete u ovoj knjizi. Vise podataka o programima MCP i MCSD potrazite na lokaciji http://www.microsoft.com/mcp.
Na Webu
Dopune i ispravke vezane za ovu knjigu mozete naci na adresi www.vbtechiques.com.