Akutna insuficijencija jetre
Šta se događa kada dođe do značajnog smanjenja takozvanih hepatocitnih ćelija, kojih ima 300 milijardi, objašnjava infektolog- hepatolog profesor dr Dragan Delić, autor "Akutne insuficijencije jetre", štiva upravo predstavljenog javnosti.
- Ako dođe do propadanja ćelija jetre, odnosno nekroze, neizbežan je put do njene akutne insuficijencije, pri čemu su otežane sve, za organizam veoma važne funkcije, objašnjava ovaj stručnjak. Do insuficijencije dovode virusni hepatitisi B, D, E, a ređe virus hepatitisa A i C, kao i simpleks virus. Ovo nisu jedini uzročnici otkazivanja funkcija jetre. Insuficijenciju mogu da izazovu i uneti lekovi koje ona takođe prerađuje, trovanje gljivama, kao i nove sintetske droge, poput ekstazija. U svetu je opisano 15 tinejdžera čija je jetra zbog njega stradala, pri čemu je polovina njih umrla!
U daljem toku bolesti stradaju i drugi organi, i dolazi do insuficijencije bubrega, remete se metabolički procesi i kardiovaskularni sistem. Ovo stanje bolesnika zna da dovede do kome.
- Ovo samo govori o multiorganskoj povezanosti koji funkcioniše po sistemu domina. Jedna srušena povlači rušenje svih ostalih - slikovito objašnjava dr Delić. Smrtnost od insuficijencije jetre u svetu se kreće između 60 do 80 odsto, a kod nas se taj postotak vrti oko 90 procenata. Ili, godišnje od virusa hepatitisa B u svetu umire 600.000 ljudi, a kod nas u Institutu za infektivne i tropske bolesti desetak. Knjiga je upravo i nastala s namerom da se ukaže na ovako visoku smrtnost, na prisutan medicinski problem kod akutne insuficijencije jetre, kao i na moguća rešenja da se bolest savlada.
Koja su to moguća rešenja?
- Bolesnik mora da bude stalno podvrgnut kliničkom posmatranju, a u hroničnoj insuficijenciji mora biti podvrgnut veštačkoj ventilaciji i prikopčan na veštačku vantelesnu jetru. Ovakva jetra je teška obično oko 300 grama i u sebi sadrži ćelije životinjskog i ljudskog porekla. Ovaj aparat služi da premosti vreme dok se obolela jetra ne regeneriše. A to obično traje jednu do dve nedelje. Osim toga, tamo gde je nemoguće regenerisati obolelu jetru, veštačka omogućava bezbedan život bolesniku dok se ne nađe odgovarajući davalac za transplantaciju. Presađivanje jetre ovde i jeste definitivno rešenje, jer su iskustva pokazala da godišnje sa "novim" organom preživi čak 75 odsto bolesnika. U suprotnom, bez transplantacije smrt je mnogo izvesnija, upozorava dr Delić.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Akutna insuficijencija jetre
Izdavač: Velarta
Pismo:
Format: cm
ISBN: