Betonske konstrukcije
Beton je, bez svake sumnje, jedan od najznačajnijih materijala u građevinarstvu, a armiranobetonske konstrukcije su našle primenu u svim oblastima savremenog graditeljstva.
Paralelno sa unapređenjem načina građenja i poboljšanjem kvaliteta betona i čelika kao građevinskih materijala, razvijale su se metode proračuna armiranobetonskih konstrukcija. Poznavanje ovih metoda, uz istovremeno posedovanje osećaja i znanja za pravilno konstruisanje detalja, neophodan je uslov da bi se projektovala dobra konstrukcija – sigurna, funkcionalna i trajna. Uz to, uvek treba imati na umu mogućnosti armiranog betona, njegove komparativne prednosti, a naročito treba poznavati njegove granice.
Ova knjiga predstavlja, u najvećoj meri, sređen rukopis predavanja koja sam držao na predmetu "Betonske konstrukcije" na Odseku za puteve i železnice Građevinskog fakulteta u Beogradu. Kako izložena materija prevazilazi obim nastavnog plana, ona će biti od koristi i studentima drugih odseka Građevinskog fakulteta.
U knjizi su izložene mehaničke, fizičke i reološke osobine materijala koji čine armirani beton, kao i uslovi zajedničkog rada betona i čelika. U savremenoj teoriji konstrukcija potpuno je prihvaćena Teorija graničnih stanja kao osnov dimenzionisanja, jer se jedino na taj način racionalno može da predvidi i objasni ponašanje konstrukcije kako u stanju eksploatacije, tako i u stanju granične ravnoteže. Međutim, u knjizi je prikazan i postupak dimenzionisanja prema dopuštenim naponima (Klasična teorija), ne samo zato što inženjeri treba da se snalaze u ranijim projektima koji su urađeni primenom ove teorije, već i zato što se u proračunu prema graničnim stanjima upotrebljivosti koriste metode proračuna bazirane na postupcima Klasične teorije.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Betonske konstrukcije
Izdavač: Akademska misao
Strana: 248 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: B5
Godina izdanja: 2015
ISBN: 978-86-7466-405-6