Човек и душа: Карл Густав Јунг
Из целокупног дела 1905-1961. одабрала Јоланда Јакоби
"Антологија Јунг од огромног је значаја, како за стручњаке, тако и за лаике који имају аутентичну потребу да се упознају са Јунговим делом. Уједно, она је драгоцена допуна оним Јунговим делима који су до сада код нас преведена"
Иван Настовић
ЗАНЕМАРЕНА ДУША
У нашем хиперактивном времену, у раљама трке за зарадом и профитом, данашњи човек је веома угрожен, јер је занемарио своју Душу и целокупно богатство које извире из дубина његовог унутрашњег бића. Он нема времена да слуша тај унутарњи глас своје Душе, који му непогрешиво говори који је то прави пут којим би требало да иде. Тај унутарњи глас његовог бића увек је у сагласју са вољом Божјом, јер се у средишту његове Душе, Сопству налази лик Божји.
Највећа заслуга Карла Густава Јунга, тог горостаса 2о.века, поред његовог основног учења о путу индивидуације, путу обожења, јесте скретање пажње на значај Душе и њену важност по инидивидуалног ћовека, по судбину човечанства.
«Уверен сам да је истраживање Душе наука будућности. Психологија је најмлађа од природних наука. Међутим, психологија је она наука која нам је најпотребнија, јер се постепено све јасније испоставља, да ни глад, ни земљотрес, ни микроби, нити карцином нису највећа опасност, већ највећу опасност представља човек човеку и то стога што нема никакве довољне заштите против психичких епидемија, које делују бескрајно много разорније од највеће природне катастрофе.» истиче Јунг.
Велика српска песникиња Десанка Максимовић наглашава у својим стиховима – Душу ми поклони/ причај ми своје снове у тами/ причај ми детињства сећања/ Душу ми поклони/ задњу јој честицу сваку/ и најлакши дашак сваки њеног бездана.
Читајући Јунгове радове, ми осећамо ширину људске Душе, страхопоштовање пред загонеткама живота и слутимо бескрајно биће које нас носи. Ако је Фројдово настојање било да људе који су му се поверавали ослободи од њихове прошлости, Јунгова жеља је била да те људе повеже не само са прошлошћу, него да их отвори према будућности, да би се на овај начин пролазни човек поново срео са непролазним у својој Души. Из сваког ретка говори ова Јунгова борба за овај помирујући циљ.
Јунг истиче да «главни интерес мог рада није само лечење неуроза, већ приближавање нуминозном /божанском/ , ЈЕР ЈЕ САМ ПРИСТУП НУМИНОЗНОМ ПРАВА ТЕРАПИЈА И УКОЛИКО СЕ ДОСПЕ ДО НУМИНОЗНИХ ИСКУСТАВА ЧОВЕК БИВА СПАСЕН ОД ПРОКЛЕТСТВА БОЛЕСТИ. (Из писма К.Г.Јунфа – П.В.Мартину, 28.о8.1945)
Теме Јунгових радова обухватају све аспекте људских односа и човекове егзистенције уопште. – Човек и жена, младост и старост, однос појединца према друштву, проблеми самоосвешћења, судбина, смрт и обнављање, пут ка Богу. Ово су теме које су од животне важности за сваког човека и подстичу га на размишљање. Као психијатар и као истраживач Душе Јунг црпи садржаје из свог богатог и дубоког искуства у комуникацији са људима. Све о чему пише Јунг је доживео. Он је такодје и уметник који потресно говори о свету душевних праслика. На тај начин учествујемо у Јунговом свеобухватном погледу на свет и обиљу онога што је он сагледао у дубинама људске Душе. Био је кадар да заинтересује и да подстакне, а обоје води спознају самог себе и погледу на живот и вођењу таквог живота који не почива на прописаним правилима, већ на снагама које одређују особеност сваког појединца.
Из ове књиге која је пред нама ЧОВЕК И ДУША , коју је издавач с правом насловио АНТОЛОГИЈА ЈУНГ може се стећи увид у целокупно дело најхуманијег психијатра 20.века Карла Густава Јунга.
Босиљка Милакара
(Уводна реч на промоцији књиге К.Г.Јунга у Задужбини Коларац, Београд, 14.маја 2010)
Детаљни подаци о књизиНаслов: Човек и душа: Карл Густав Јунг
Издавач: Prometej Novi Sad
Страна: 530 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 11 x 18 cm
Година издања: 2009
ИСБН: 978-86-515-0324-8