Цртеж у песку: Повест о ранохришћанским мученицима
Година је 274. Цар Луције Домиције Аурелијан је поново ујединио Римско царство и сада влада копном и морем на половини територије насељеног света. Римски грађани и варвари подједнако дрхте од страха пред војником-царем који себе назива живим богом. Цар Аурелијан мало зна о томе да ће понизни роб, заробљени Герман, и син римског сенатора постати хришћани и да ће темељи паганског друштва бити пољуљани.
Син сенатора Поплија Алексамен има све, и богатство, и моћ и здравље, но и поред тога је незадовољан светом и свиме у њему. Живот је постао бесмислен а ништавило смрти стоји пред њим. Тако ће бити све до дана кад му млади роб спасава живот те Алексамен напокон среће неког благороднијег и храбријег од себе – хришћанина.
Цртеж у песку је роман за младе који је надахнут мотивом "Палатинског распећа" – археолошким налазиштем из Рима трећег века. То је заједничко дело православних хришћана у Грчкој, где је доживело седам издања и постало омиљено класично дело духовне литературе.
ПОГЛАВЉЕ 11
ОДГОВОР
Брут се приближавао Апијановом путу, недалеко од гроба Сесилије Метеле, не примећујући ред војника који су препречили пут. У то време, многи људи су се враћали из својих сеоских кућа у град, и Брут је ишао заједно са руљом, равнодушно гледајући око себе. Али, ускоро је приметио да војници заустављају људе, питају их нешто а потом пуштају да иду својим путем. Када је дошао ред на њега, Брут је ишао право, и с великим олакшањем, прошао поред војника а да га они нису ништа упитали. Убрзао је и продужио корак јер их је већ чуо како говоре о њему. Начуо је неколико реченица од којих се најежио.
„Шта је са тим дететом?“
„Ма тек је дете!“
„Наређење је наређење! Позови га натраг.“
„Хеј, ти, малиша! Врати се!“
Чувши војников груби глас, Брут се борио са самим собом да се врати, знајући да неће ништа добити ако побегне, већ ће напротив, погоршати ствари.
Док се враћао ка препреци на путу, један од војника га је зграбио за раме и оштро га упитао: „Одакле долазиш?“
„Из Три крчме“, мирно је одговорио.
„Шта си тамо радио?“
„Отишао сам по поврће.“
„Па где ти је поврће? Не видим га код тебе!“
„Зато што сам га однео на друго место.“
Рука која га је тако чврсто држала, мало је попустила.
„Где живиш у Риму?“
„У кући мога господара, сенатора Поплија“, Брут је рекао отворено, знајући какав ће јак утисак ове речи имати. Сенаторово име је увек било делотворна одбрана. Читава царска гарда је врло добро знала за блиску везу између цара и сенатора. Ипак, један од војника, који је био решен да дословно изврши своја наређења, заурлао је: „Питај га!“
„Де, де, он је само дете!“, одговорио је један војник држећи дечаково раме готово заштитнички.
„Нема везе! То су наша наређења!“, одбрусио је први војник. „Дакле, ти, малиша, понови за мном: Цар је бог а Христос није ништа. Кажи!“, наваљивао је.
„'Цар је бог а Христос није ништа.' Хајде, реци.“, поновио је војник, који га је држао за раме, овог пута са пожуривањем, јер је тамо стајао већ неко време те је хтео да се испитивање заврши.
Док је наступајући мрак, који је почео обавија све пред собом, смењивао лагано залазеће сунце, читав призор је изгледао трагично и чудно: два разјарена војника, чији су се шлемови и оклопи претећи назирали у полутами, нагнули су се над малим, уплашеним дететом чекајући његов одговор.
Млади Брут није одмах одговорио. Најпре је за тренутак затворио очи да би се усредсредио. Али кад их је поново отворио, донео је одлуку. Гледајући право у очи војника који му је поставио питање, полако и јасно је одговорио: „Цар је само човек а једино је Христос Бог.“
Изненада, Брут је осетио снажан, оштар шамар по лицу од чега му се глава тргла у страну и пао је на земљу крварећи из уста.
„Псето мало!“, прогунђао је војник који га је ударио, а затим, после повреде и увреде, окончао је кукавичко дело пљунувши палог дечака.
„Пази“, рекао је други војник, „он припада Поплију Клему. Уосталом, први је кога смо ухапсили. Не ударај га! Хајде, младићу, устани!“
Брут је сада ишао према граду између два римска војника, који су га, сваки са своје стране, чврсто држали за руке. Док су ишли, велики број пролазника је изненађено зурио у њих, а неки су одмахивали главом и говорили: „Види, Преторијанци са младим лоповом! У том узрасту! Питам се, шта ли је украо?“
Али, чувши те речи, један од војника је одговорио гласно, као да је хтео да остави утисак на њих: „Ово није лопов. Он је хришћанин.“
Став људи се одмах променио и постао непријатељски па чак и пун мржње.
„Тако млад дечак а тако покварен!“, повикао је један пролазник. „Велико је име богова и цара, који затиру тај мрски род!“
Ниоткуда, Брута је изненада обасуо пљусак камења. Реагујући брзо на опасност, стражари су повикали: „Станите, ако знате шта је добро за вас! Водимо га код судије. Он ће одлучити. То нам је наређење. Нека судија покуша да га убеди да открије све што зна. На тај начин ћемо их ухватити још више!“
Упркос метежу и околној опасности, Брут је ишао између војника смиреним и одмереним кораком. Чинило му се да му нека унутрашња сила даје ову неочекивану храброст и снагу. Када су стигли у полицијски штаб, препознао је неколико својих школских другова међу многим људима који су стајали около.
„Погледај!“, узвикнуо је Руф. „Ухапсили су га!“
Могао је да види петорицу или шесторицу својих школских другова, који су се прибили један уз другог. Велики страх им се оцртавао на лицима, кад да су знали да следи нешто страшно. На Руфовом лицу се појавио радознали поглед уместо уплашеног, и он је рекао: „Хајде да их пратимо! Чуо сам да су га ухапсили јер је хришћанин. Постаје врло занимљиво!“
Детаљни подаци о књизиНаслов: Цртеж у песку: Повест о ранохришћанским мученицима
Издавач: Манастир Подмаине
Страна: 168 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 13x20 cm
Година издања: 2014
ИСБН: