Ekološka psihologija ljubavi : razvijati se udvoje
Važna knjiga za razumevanje ljubavi, partnerskih odnosa i partnerske terapije poznatog švajcarskog psihoterapeuta Jirga Vilija. Osnovna ideja ovog autora je da se dvoje u ljubavnoj vezi razvijaju utičući jedno na drugo kroz proces koevolucije.
NEKE OD TEMA KOJE SE TIČU LIČNOG RAZVOJA U LJUBAVNOJ VEZI su:
• Kako da jedno drugo podstičemo na lični razvoj?
• Da li lične potencijale bolje ostvarujemo u vezama?
• Ekologija veze - Kako partner i okruženje utiču na lični razvoj?
• Seksulanost pripadanja ili seksualnost strasti?
• Kako partneri održavaju početne iluzije - koluzivna igra?
O knjizi:
Ekološka psihologija ljubavi - Razvijati se udvoje autora dr Jirga Vilija, švajcarskog psihijatra i psihoterapeuta, prva je knjiga ovog pionira u proučavanju partnerskih veza i osnivača ekološke partner¬ske terapije, koja se pojavila pred domaćim čitaocima.
U knjizi se ljubav ne izjednačava sa srećom, već pre sa ispunjenjem i samoostvari¬vanjem. Pritome, čovek ne može da ne pati i da ne bude sam. Lično sazrevanje i razvoj u životu odraslih se ni u kojoj drugoj vezi ne postižu tako kao putem ljubavne veze, ali ne postoji nijedna veza koja može tako da ugrozi lično blagostanje i psihičko i fizičko zdravlje kao ljubavna veza koja je postala destruktivna. Prekidom jedne ljubavne veze često se ne iskoristi jedna važna šansa a to je da se i ne pokuša sa razjašnjavanjem razloga za neuspeh i da se nauči nešto više za novu vezu. Razračunavanje sa neuspelom vezom jednog para može da predstavlja veliki dobitak za lični razvoj partnera
Knjiga se sastoji iz tri dela.
1. Na čemu se bazira jedna ljubavna veza?
Autor se prvo bavi uslovima i preduslovima za ljubavnu vezu. Postavljaju se razna pitanja: zašto su ljudima uopšte potrebne ljubavne veze? Zašto se ljudi ne razvijaju i ostvaruju bolje u svojoj nezavisnosti? Šta je ostalo od radikalnih i revolucionarnih zahteva iz 1968. godine, šta se potvrdilo a šta je moralo da se koriguje? Mogu li raznolika seksualna nastojanja da ožive dugotrajnu ljubavnu vezu? Da li ljubav može da bude produbljena u religioznom smislu? Da li hrišćanski ritual svadbe danas ima nekog smisla?
2. Ljubavna veza kao proces.
Ovaj deo knjige prikazuje kako se u jednoj ljubavnoj vezi postiže samoostvarivanje putem ličnih potencijala. Ljubavna veza se opisuje kao proces prolaženja kroz faze koje se nadovezuju jedna na drugu, a svaka postavlja određene izazove u ostvarivanju veze, a samim tim i ličnog razvoja. Postavljaju se pitanja da li su partnerova prebacivanja samo projekcija njegovih kompleksa ili mi u tome čujemo glas sopstvene podsvesti? Zašto partnerima tako teško pada da prihavte jedno drugo? Kako dolazi do krize i kako do promena u vezi?
3. Perspektiva terapije parova u ekološkim vezama.
Pod ekološkim aspektom partnerske veze Vili podrazumeva da partneri u životnoj zajedni¬ci stvaraju jedan unutrašnji i spoljni svet koji je od centralnog značaja za identitet, ispu¬nje¬¬nje smisla i stabilnosti u jednoj partnerskoj vezi. U ovom delu knjige autor se obraća pre svega psihoterapeutima, ali i drugim čitaocima jer upotrebljava opšterazumljive izraze. Istorijat veze počev od izbora partnera pa do aktuelnog konflikta je osnov za razumevanje slučaja u terapiji parova. U ovom poglavlju je reč o tome koji elementi drugih terapijskih oblika mogu biti integrisani u ovaj koncept, šta se sve može postići terapijom parova, koliko često terapija uslovljava razdvajanje i u kojoj meri se može ustanoviti njeno dejstvo na pospešivanje ličnog razvoja?
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Ekološka psihologija ljubavi : razvijati se udvoje
Izdavač: Psihopolis
Strana: 325 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: cm
Godina izdanja: 2011
ISBN: 978-86-86653-46-8