Etika informisanja
OPIS
Etika informisanja Daniela Kornija prva je knjiga te vrste kod nas. To je zapravo sažeti uvod u ovu problematiku u liberalnim društvima Zapada. Prva tri poglavlja posvećena su novinarskoj etici i sadrže, uz kratak istorijat, razmatranja o instrumentima profesionalne etike (saveti za štampu, ombudsman, nacionalni i međunarodni kodeksi) i o svim važnijim načelima na kojima se ona zasniva. U našim uslovima, ovaj deo knjige poslužiće i kao novinarski priručnik. U četvrtom poglavlju izlaže se etika medija kao ustanova, a u poslednjem postavlja i pitanje odgovornosti same javnosti za kvalitet informisanja.
Autor raspravlja o različitim oblicima regulisanja i samoregulisanja medija, kao i o pravnom okviru i drugim stegama koji utiču na novinarske i medijske prakse; otvara problem kolizije između pravne regulative i novinarske etike.
Traganje za istinom je centralno pitanje novinarske etike i Korni ga detaljno analizira; isto tako i problem novinarske objektivnosti. Za različite vrste zloupotreba podjednako odgovornim smatra i rukovodioce medija, a najveću opasnost po etično novinarstvo na Zapadu vidi u moći novca.
O AUTORU
Daniel Korni je profesor na Univerzitetu u Nešatelu i direktor Centra za obrazovanje novinara u Lozani. Autor je brojnih dela iz oblasti medija, između ostalih: Novinarstvo i istina, za jednu etiku informisanja (Ed. Labor et Fides, 1994), De soleil et d’ombre. Chroniques sur l’expérience du monde travers les médias (Ed. Labor et Fides, 1996), Etika informisanja (Ed. Presses Universitaires de France, 1997).
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Etika informisanja
Izdavač: Clio
Strana: 190 (cb)
Povez: meki
Pismo:
Format: 22 x 13 cm
Godina izdanja: 1999
ISBN: