Etničko čišćenje: ozakonjeni zločin stoleća
Deset godina nakon objavljivanja svoje knjige Etničko čišćenje – zločin stoljeća, Svetozar Livada, sociolog, proširio je i kompletirao još obimnijim dokumentima ovu studiju, dodajući joj naziv – ozakonjeni zločin stoljeća. Livada je u potrazi za dokazima zločina i svedocima obišao gotovo celu Hrvatsku, naročito mesta zločina i uništavanja čitavih naselja. Pored zločina koje je popisao, Livada je posebno beležio "kulturocid", brisanje memorije – svesne ili nesvesne – razaranje nadgradnje, uništavanje institucija i kulturne baštine duž cele Hrvatske, otimanje zavičaja ljudima koji su tu živeli vekovima, posebno insistirajući na tzv. "intelektualnom zločinu", koji je, u većini slučajeva, ostajao nekažnjen.
"Livada naglašava kako je, kao empiričar, sve to gledao uživo, u ekshumacijama kojima je prisustvovao, u koncentracijskim logorima, pri čemu je patio i očajavao i jedva sačuvao čovjeka u sebi, jer ga je sve to dovodilo do pravog ludila! Mržnja je ovđe etablirana u institucije i ljude pod firmom fetiša države, nacije, domovine - otadžbine, pomoću koje se temeljito razara društvo u svim njegovim segmentima. ...Knjiga je puna istinske, znanstveno provjerene faktografije i zato je više nego vjerodostojan dokument, jer je to pravo "živo svjedočanstvo“ sociologa-istraživača, koji se čitavim svojim ljudskim bićem založio za otkrivanje istine o nama samima! Teško je sve to navesti, treba to čitati, radi vlastita samotrježnjenja."
Prof. dr Milan Kangrga
Prof. dr Svetozar Livada rođen je 1928. godine u Gornjem Primišlju, opština Slunj. Posle završenog Filozofskog fakulteta u Zagrebu, doktorirao je sa temom iz ruralne sociologije 1975. godine. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu predavao je Socijalnu demografiju od 1967. do 1972. godine. Jedan je od osnivača i predavača postdiplomskog studija gerontologije na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Od 1963. do 1972. godine bio je član savjetodavne ad hoc grupe za ruralnu sociologiju pri međunarodnoj oganizaciji FAO. Bio je stručni savetnik za humanitarnu pomoć pri zapovedništvi UN za tadašnji sektor Sever. Jedan je od osnivača i obnovitelja svih srpskih institucija u republici Hrvatskoj i spada u red najsvestranijih poznavatelja, analitičara i nepristrasnih kritičara građanske strane rata.
1997. godine objavio je knjigu Etničko čišćenje – zločin stoljeća u izdanju SKD Prosvjeta iz Zagreba. Drugo izdanje ove knjige objavljeno je 2002. godine.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Etničko čišćenje: ozakonjeni zločin stoleća
Izdavač: Prometej Novi Sad
Strana: 501 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 15.5 × 23 cm
Godina izdanja: 2007
ISBN: 978-86-515-0145-9