Евагрије Понтијски: Делатељ
Последње деценије обележене су низом значајних открића везаних за живот и дело хришћанског ђакона и монаха, теолога и писца, делатеља и гностика – Евагрија из Понта (345–399). Пронађена су многа његова непозната дела, она позната добила су изврсна критичка издања и преводе на већину светских језика, испраћена су озбиљним коментарима, а библиографија различитих монографија и академских радова о његовој мисли расте из године у годину. Уз свако откриће стичемо нове увиде у Евагријеву оригиналну, дубоку, сложену и контроверзну мисао. Исто тако, откривају се и значајни утицаји које је евагријевски корпус имао на даљи развој теологије и монашке теорије аскетског живота на пространим меридијанима хришћанске духовности од Египта до Сирије, од падина Атона до обала Рајне. Тако ће познати патролог двадесетог века Ханс Урс фон Балтазар једном записати како Евагрије „скоро у потпуности влада над целокупном сиријском и византијском мистичком теологијом“, те се његов утицај „на одлучан начин простире на Западна аскетска и мистичка учења“. Балтазаров је само један у мору сличних гласова.
Евагрије Понтијски је био ученик великих хришћанских теолога Василија Великог и Григорија Богослова. Потоњем је служио и помагао као ђакон у Константинопољу у време тријадолошких спорова и потешкоћа које је правоверна струја имала тих година и деценија на хришћанском Истоку. Постоје и мишљења да је Василију и Григорију припомагао у приређивању изабраних одломака из огромног опуса Оригена Александријског, дела које је познато под именом Филокалија.
Евагрије је био и учесник васељенског сабора који се одиграо у Константинопољу 381. године. Сведочења говоре о њему као ватреном борцу против јереси и апологети правоверних учења о Светој Тројици.
Такозване Келије биле су место где је Евагрије провео последње године свог живота и написао свој позамашни опус. Био је један од првих такозваних пустињских отаца који ће у својим делима артикулисати усмена учења и предања египатског монаштва. На празник Богојављења 399. године, у педесет петој години живота, Евагрије се последњи пут причестио у цркви и исте ноћи упокојио.
У време свог живота цењен због својих списа и свог пастирског дара усмеравања монаха на путу према истинском познању Бога, Евагрије, скупа са својим учењима, у потоњим вековима доживљава несрећну судбину и бива осуђен на васељенском сабору у Константинопољу 553. године…
Детаљни подаци о књизиНаслов: Евагрије Понтијски: Делатељ
Издавач: Hrišćanski kulturni centar
Страна: 182 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 21 cm
Година издања: 2017
ИСБН: