Филозофија образовања
Професор Милан Узелац читавог свог радног века бавио се филозофијом и пре свега естетиком схваћеном као филозофија уметности. У свом вишедеценијском професорском искуству уочава да се мења однос спрам самог знања, спрам његовог смисла.
Узелац у овој књизи објашњава новонастале околности у области образовања и то је сабрао у четири дела. Констатује да је дошло до снижавања нивоа образовања, до напуштања високих идеала, којима је вековима тежило универзитетско образовање, разматра како је и зашто до тога дошло и закључује да то одговара не само новим светским владарима (мултинационалним компанијама) већ и њиховој будућој послузи (ученицима и студентима).
Аутор са разлогом и аргументовано критикује актуелну реформу школства. Он то чини тако што разоткрива њене узроке и мотиве, уочавајући да проблем лежи у томе што образовање све више постоји само у функцији конкретних потреба, зарад конкретних наручилаца, које интересују само они моменти образованости који доприносе благостању и увећању оног чиме мисле да владају.
Ова сјајна књига упућује нас на критичко преиспитивање данашњих вредности и подсећа на то да је образовање нешто сасвим другачије него што нам се данас нуди.
Детаљни подаци о књизиНаслов: Филозофија образовања
Издавач: Завод за уџбенике
Страна: 385 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 24 cm
Година издања: 2016
ИСБН: 978-86-17-19283-7