Hitna stanja u neurohirurgiji: Dijagnostičko-terapijski vodič
Neurohirurgija se diferencira u hiruršku specijalnost u prve četiri dekade prošlog veka, a ključne promene i unapređenja desile su se u poslednje četiri dekade. Uopšteno, medicinska znanja se stalno menjaju, pa su i ove promene nastale na bazi proučavanja osnovnih patoanatomskih i patofizioloških principa, kliničkih iskustava i razvoja biohemijske i neuroradiološke dijagnostike, kao i posledičnih promena u medikamentoznoj i naročito hirurškoj terapiji.
Jasno je da u neurohirurgiji, kao i u svakoj drugoj oblasti medicine, postoje akutna stanja koja zahtevaju hitan tretman. Kao posledica toga, značajan deo razvoja neurohirurgije nastaje iz napora da se ta stanja prepoznaju, eventualno preveniraju i terapijski kontrolišu. Zbog toga je terapija hitnih stanja i dalje u fokusu razvoja neurohirurgije, a usavršavanjem njihove dijagnostike i terapije, broj ovih stanja se i povećao.
Do sada su hitna neurohirurška stanja uglavnom obrađivana u opštim neurohirurškim publikacijama. Prva, i za sada jedina, značajna publikacija u anglosaksonskoj literaturi "Neurosurgical emergencies", pod uredništvom Christopher Loftusa, objavljena je 1994. godine, i doživela je drugo izdanje 2008. godine. U našoj literaturi do sada nije postojala ovakva publikacija, a potreba za njom je nesporna. Na to ukazuje niz činjenica. Među njima se izdvajaju dve,a to je da su cerebrovaskularne bolesti treći uzrok smrtnosti posle malignih i kardiovaskularnbih bolesti, a da je kraniocerebralna trauma vodeći uzrok smrtnosti mladih osoba. Pored toga, nedostatak obučenog osoblja za sprovođenje inicijalne dijagnostike i terapije, kao i loša organizacija definitivnog zbrinjavanja, ukazuju na potrebu za daljim informisanjem lekara o ovoj problematici.
U ovoj knjizi, pod naslovom "Hitna stanja u neurohirurgiji", koja predstavlja dijagnostičko-terapijski vodič, kroz petnaest poglavlja u čijoj je izradi učestvovalo trideset autora, obrađena su najčešća hitna stanja u neurohirurgiji. U svakom poglavlju istaknuti su osnovni etio-patogenetski podaci, klinička slika, relevantne dijagnostičke metode i principi medikamentozne i hirurške terapije. Detalji hirurške tehnike nisu bili cilje ove publikacije.
S obzirom na to da su u nizu patoloiških stanja osnovni terapijski principi isti, ali i da postoje pojedine specifičnosti, određena ponavljanja u poglavljima bila su neizbežna, pre svega zbog očuvanja celovitosti teksta. Naravno, na njih je ukazano, ona su svedena na minimum i ne iznose kontradiktorne činjeninice. Radi jasnoće korišćene su samo najneophodnije ilustracije i algoritmi. U cilju dobijanja širih informacija, čitaoci su u svakom poglavlju upućeni na korišćenu dodatnu literaturu.
Ovako zamišljena knjiga o hitnim stanjima u neurohirurgiji nije namenjena samo neurohirurzima, lekarima na specijalizaciji i specijalistima, već i lekarima svih specijalnosti koji se sa njima susreću u svakodnevnoj praksi. Knjiga će biti od koristi, pre svega kao dopunska literatura, i lekarima na specijalizaciji ili specijalistima urgentne medicine. Savremena edukacija srednjih, a pre svega viših medicinskih sestara, osposobljava ih ne samo za praktičan rad, već i zahteva raztumevanje osnovnih teoretskih principa njihovog rada. Zbog toga knjiga o hitnim stanjima u neurohirurgiji ima svoje mesto i u njihovom obrazovanju.
SADRŽAJ
Intenzivna terapija neurohirurških pacijenata - patofiziološkli i klinički principi, 1
Monitoring i terapija intrakranijalne hipertenzije, 43
Diferencijalna dijagnoza poremećaja stanja svesti, 55
Akutni hidrocefalus, 69
Kraniocerebralne povrede, 87
Spontana intrakranijalna krvavljenja, 125
Ishemička cerebrovaskularna oboljenja, 147
Intrakranijalni tumori, 159
Infekcije centralnog nervnog sistema, 175
Konvulzivni i nekonvulzivni epileptički status, 187
Akutne intervencije kod cervikalnih, torakalnih i lumbalnih diskus hernija, 193
Povrede kičmenog stuba, 217
Tumorske kompresije kičmene moždine, 249
Akutna stanja u hirurgiji perifernog nervnog sistema, 259
Hitna stanja u pedijatrijskoj neurohirurgiji, 279
Indeks, 301
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Hitna stanja u neurohirurgiji: Dijagnostičko-terapijski vodič
Izdavač: Обележја
Strana: 306 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 17 x 24 cm
ISBN: 978-86-83563-70-8