Izrada aplikacije u praksi
Ova knjiga tipa udžbenika pisana je za potrebe studenata Računarskog fakulteta u Beogradu i predstavlja zbir iskustava autora u izradi aplikacija.
Za sistem upravljanja bazama podataka je odabran MS Access. Prva celina „Osnovi izrade aplikacije” usredsređena je na oblasti kao što su: tabele i ograničenja nad njima, upiti u SQL-u, forme, izveštaji, makroi i kreiranje interfejsa pomoću menija i kontrolnih tabli.
Druga celina „Automatizacija događajima” se bavi svim elementima kojima bi dobar poznavalac programiranja trebalo da ovlada, kao što su: promenljive, operatori, upravljačke strukture, referenciranje između objekata, moduli, procedure i funkcije. Na kraju knjige su dati prilozi u vidu zadataka za vežbu i nekih korisničkih funkcija za koje je autor smatrao da imaju upotrebnu vrednost i mogućnost široke upotrebe.
Uvod
Aplikativno modeliranje je deo životnog ciklusa informacionog sistema zasnovanog na računaru. Kao takvo, pod nazivom „faza razvoja”, dolazi nakon projektovanja, što podrazumeva da šema baze podataka na logičkom i zičkom nivou već postoji. Stoga ćemo se nadalje ponašati kao da je faza projektovanja završena i da baratamo sa postojećom bazom u okviru odabranog SUBPa, odnosno Sistema za upravljanje bazama podataka.
Za SUBP je ovom prilikom odabran MS ACCESS. Razlog tome je što ovaj sistem za upravljanje bazama podataka pruža najbolje pogodnosti za edukaciju, te sadrži u jednom kontejneru sve objekte kao što su tabele, obrasci, upiti, izveštaji, makroi i moduli. Pored toga, unutar ovog SUBPa je inkorporiran editor za pisanje kôda programskog jezika VBA. Ovaj programski editor pomaže da se uradi automatizacija događaja nad pojedinim nabrojanim objektima.
Na narednim stranicama se nećemo baviti onim što je predmet informacionog modeliranja podržanog relacionom teorijom i upotrebom CASE alata zasnovanih na IDEF1X standardu i notaciji. Pretpostavka je da je čitalac kompletno savladao pro jektovanje informacionog sistema, pa da mu je preostala realizacija same aplikacije kroz fazu razvoja interfejsa.
Najveći broj slika prikazanih u ovoj knjizi biće iz verzije MS Access 2016. Iako je za ovu verziju dostupna lokalizacija na srpskom jeziku, autor je smatrao da prevod pojedinih opcija i funkcionalnosti nije najbolji, te je odlučio da se zadrži na origi nalnoj engleskoj verziji. Sam koncept knjige odskače od bilo kojeg priručnika iz MS Accessa koji ste do sada imali prilike da vidite. Pažnja je u mnogome posvećena na činu realizacije korisničkog interfejsa, kako bi se u što većoj meri zadovoljio krajnji korisnik. Iz tog razloga će za rešavanje istog problema biti predloženo više načina i varijanti.
Sve što bude bilo pomenuto i vezano za MS Access, izvodljivo je i u drugim siste mima za upravljanje bazama podataka.
Sadržaj
Predgovor, 1
Uvod, 3
1.Osnoveizradeaplikacije , 5
1.1 Tabele i ograničenja na nivou tabel, 5
1.2 Upiti nad jednom i više tabel, 14
1.3 Forme za unos, podforme i pokretačke form, 31
1.4 Izveštaji i podizveštaj, 51
1.5 Makroi, 64
1.6 Meniji i kontrolne tabl, 74
2.Automatizacijadogađajima, 81
2.1Promenljive, 81
2.2 Operator, 91
2.3 Upravljačkestrukture, 97
2.4 Referenciranje, 108
2.5 Moduli i procedur, 112
2.6 Funkcije , 128
2.7 Načini deljenja Access baze podataka, 138
Prilog A: Zadaci za vežbe, 143
Prilog B: Neke korisničke funkcije, 157
Literatura, 173
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Izrada aplikacije u praksi
Izdavač: CET
Strana: 184 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 24 cm
Godina izdanja: 2017
ISBN: 978-86-7991-399-9