Kašika koja nestaje
I druge istinite priče o ludilu, ljubavi i istoriji sveta ispričane zahvaljujući periodnom sistemu elemenata.
Od bestseler autora New York Timesa
„Izuzetno interesantan, zabavan i uzbudljiv prikaz 150 godina razvoja nauke.“ Kirkus
Zašto je Gandi mrzeo jod (I, 53)? Zašto su Japanci na filmu ubili Godzilu projektilima od kadmijuma (Cd, 48)? Kako je radijum (Ra, 88) skoro uništio reputaciju Marije Kiri? I zašto je telurijum (Te, 52) doveo do najbizarnije zlatne groznice u istoriji?
Periodni sistem elemenata jedno je od naših vrhunskih naučnih dostignuća, ali osim osnova hemije u njega je ugrađeno i bogatstvo ljudskih strasti, mnoge avanture, izdaje i opsesije. Fascinantne priče pune izuzetnih detalja i interesantnih podataka prate ugljenik, neon, silicijum, zlato i sve elemente koji su oko nas ili u nama. Oni igraju svoje uloge u ljudskoj istoriji, finansijama, mitologiji, konfliktima, umetnosti, medicini i životima (često) ludih naučnika koji su ih otkrili.
Kašiкa koja nestaje spaja nauku sa tradicijom otkrića, istraživanja i alhemije, sve od Velikog praska do kraja vremena, uz uzbudljive priče, koje su pratile ove poduhvate.
„Autor pred čitaocima otvara vreću elemenata iz periodnog sistema punu trikova sa takvim samopouzdanjem i fascinacijom da materijal koji je obično težak kao olovo pretvara u zlato.“ Entertainment Weekly
„Uz neprekinutu bujicu zabavnih činjenica autor o ozbiljnoj materiji piše sa duhovitošću, talentom i autoritetom koji će oduševiti i one najnestrpljivije.“ Publishers Weekly
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Kašika koja nestaje
Izdavač: Laguna
Strana: 464 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 13x20 cm
Godina izdanja: 2018
ISBN: 978-86-521-3061-0