Крст Христов и његов значај у нашем животу
Часни крст као символ и знак Христа
Часни крст је најсветији знак и символ наше вере. Све Свете тајне се свршавају призивом Светог Духа и печатом крста: крштење, мирпомазање и божанска евхаристија.
Сви свештени благослови су у знаку крста.
Свештени храмови, свештени предмети и одежде освећују се часним крстом.
Незамислива је било која лигургичка радња или скуп без крста.
Крст је и највернији друг сваког православног хришћанина, од тренутка кад се родимо до наше смрти. Крстом се означава и гроб сваког хришћанина.
Крстимо се често, стављамо знак крста на груди, у станове, на аутомобиле, на радна места, и као што пева Црква: "Крст је чувар целе васељене, Крст је лепота цркве, Крст је царева моћ, Крст је верних потпора, Крст је слава анђела и демонима рана.
Крст је не само најсветији и најдражи, него и незаменњив хришћански символ. Без њега је незамислива Црква Христа распетог. Зато јеретици или не указују дужно поштовање часном крсту, као протестанти или евангелици, или га сасвим неподаштавају као Јеховини сведоци.
У Старечнику пише како је св. Јован питао демоне чега се они највише боје код хришћана, и они ус му одговорили: "Од три ствари имамо страх: од онога што носите око врата, од онога чиме се шкропите у Цркви, и од онога што једете на литургији." Онда их је он поново упитао: "Чега се од свега тога највише бојите?" И одговорили су му: "Кад бисте добро одржавали оно што једете на литургији нико од нас не би могао наудити ниједном хришћанину."Дакле, оно чега се демони највише боје јесте крст, крштење и божанско причешће.
Моћ часног крста
Благодат и сила часног крста се не налази у његовом облику, тј. самим тим што је крст, него је његова сила у томе што је то крст Христов, средство којим је Христос спасао свет. То је жртвеник на који је Христос принео самог себе за цео свет. Сва кеноза, поништавање, мука, бол, смрт и све што је преузео за нас, врхуне у крсту. На крсту је доживео највећи бол и понижење за нас. Због нас је постао проклетство да би нас ослободио проклетства од греха и закона. Целокупно дело Христово, сво Његово човекољубље сажима се у крсту. Св. Григорије Палама нам приповеда како је неко иронично упитао једног од богоносних отаца да ли верујеу Распетог, овај му је одговорио: да верујем у Онога који је распео грех.
На крсту је Богочовек разрешио трагедију људске слободе која је проузроковала непослушност првостворених, и биои послушан до смрти, и то смрти на крсту." (Филипљ. 2, 8). Тако је поново усмерио нашу слободу према нашем Творцу, Тројичној Богу. На крсту је победио смрт ‡ смрћу смрт уништи ‡ тиме што је нашу смрт учинио својом, а својим васкрсењем нам је подарио живот и нераспадљивост.
Преко крста нас је спријатељио са Богом Оцем и подарио нам опроштај грехова.
На крсту је на најубедљивији начин показао да нас воли безграничном љубављу, чак и у часу док Га распињемо.
Кроз крст нас је привео и ујединио у једно тело, нас, своју расејану децу; срушио непробојни зид који нас је делио и "саздао у себи новога човека." (Еф. 2, 15). Крстом је очистио и осветио небо, ваздух и земљу, будући да је распет испод неба, подигнут у ваздух, а Његова пресвета крв се пролила по земљи.
На крсту је принео општу жртву за целу земљу и опште очишћење за целокупну људску природу. Отуда је страдао ван зидина града и изван Соломоновог храма, примећује св. Јован Златоусти.
Својим распећем, "уздизањем пуним смирења" како каже једна древна молитва, уздигао је и нашу природу која се "кроз лажно уздизање и сујетно кретање спустила до âда". На крсту је показао да овај свет није последња реалност, него само пут према последњој стварности. Наравно, уколико се у овом свету крстоносно боримо против нашег егоизма. Тако је поново успоставио позитиван смисао овога света.
На крсту је открио себе као јединог доброчиниоца и спаситеља, избавитеља и животодавца универзума, и коначно осујетио свако дело ђавола, његове методе и заблуде, моћ и власт коју је имао над људима.
Смрт Господа на крсту је животворна и избавитељска, дарује живот и избављење:
Јер је добровољна.
САДРЖАЈ
Поздравно слово, 5
Предговор српском издању, 7
КРСТ ХРИСТОВ И ЊЕГОВ ЗНАЧАЈ
У НАШЕМ ЖИВОТУ
Предговор, 13
Часни крст као символ и знак Христа, 15
Моћ часног крста, 17
Учешће хришћана у крсту Христовом, 24
Крст и савремени свет, 43
ИСКУСТВА БЛАГОДАТИ БОЖИЈЕ
УВОД , 53
Истинита и лажна искуства благодати Божије, 55
Облици искуства благодати Божије, 61
Претпоставке истинитог искуства благодати Божиј, 66
Лажна искуства благодати Божије, 69
О пентакосталцима, 74
Православна Црква, место истинитог искуства
Благодати Божије, 77
Детаљни подаци о књизиНаслов: Крст Христов и његов значај у нашем животу
Издавач: Задужбина Светог манастира Хиландара
Страна: 85 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 11,5 x 16,5 cm
Година издања: 2011
ИСБН: 978-86-7768-047-3