Манастир Крупа: Монографија
Страна: 160
►
Остали детаљиБлагословио: Njegovo Preosveštenstvo G.G. Fotije, pravoslavni episkop dalmatinski
УВОД
Манастир Крупа је најстарији српски православни манастир на простору далматинске Епархије. Подигнут је у време српског краља Милутина давне 1317. године и од тада, па све до данас је остао духовни центар православних Срба Жегара, Обровца и читавог задарског Залеђа.
Поред краља Милутина, као ктитори и обновитељи манастира Крупе, помињу се и свети Стефан Дечански, цар Душан Силни и света Ангелина Крушедолска. Велики значај манастира Крупе потврђују и турски фермани из Стамбола, који су у периоду турске владавине у Средљем веку, давали Крупи посебна права и гарантовали заштиту и очување ове велике хришћанске и православне светиње.
Кроз своју богату, али и страдалну историју, манастир Крупа је носио заједнички крст православних Срба овога краја северне Далмације, тако да је много пута рушен, али и обнављан. Тако је позната велика обнова манастира Крупе из 1855. године у коју су биле укључене три велике царевине: Русија, Србија и Аустрија.
Посебну карактеристику манастира Крупе, представља то што је он, по древној православној традицији, фрескописан у периоду између 1617. и 1620. године од стране хиландарског монаха Георгија Митрофановића, који је осликао и трпезарију манастира Хиландара. Манастир Крупа је велика ризница икона и то критске школе. Најпознатији аутор тога периода, који је осликао крупски иконостас је чувени иконописац Јован Апака.
У Крупи се чува део моштију светог Јеротеја, првог епископа атинског, а у богатој манастирској ризници, налазе се три веома вредна антиминса: јерусалимског патријарха Теодосија, патријарха Арсенија IV Шакабенде из 1743. године и крупски антиминс из 1739. године.
Манастир Крупа је кроз своју историју био велики културни и просветни центар за који се везују значајна имена из историје далматинске Епархије, као што су: крупски архимандрит Герасим (Зелић); књижевници Симо Матавуљ и Доситеј Обрадовић.
Ми смо захвални Богу и Пресветој Богородици што, ево у наше време, излази монографија манастира Крупе, која речју и сликом јесте сведочанство о историји овога дивног манастира. Монографија манастира Крупе је истовремено и сведочанство о историји православних Срба северне Далмације, јер говори и о њиховој култури, њиховом језику и њиховој вери, који су органски везани за историју манастира Крупе. Ова моноррафија је доказ да манастир Крупа и данас живи и сведочи о лепоти православља, лепоти православне архитектуре и уметности; не само православним Србима, него и многобројним ходочасницима и посетиоцима из читаве Европске уније, који у наше време у све већем броју долазе и посећују манастир Крупу.
Епископ далматински Фотије
Монографија је двојезична, српски и енглески.
Детаљни подаци о књизиНаслов: Манастир Крупа: Монографија
Издавач: Истина - Епархија далматинска
Страна у боји: 160
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 22,5 x 32,5 cm
Година издања: 2008
ИСБН: 978-86-82555-31-5