MANJINSKI JEZICI U VOJVODINI
Autonomna pokrajina Vojvodina u sastavu Republike Srbije jeste, globalno gledano, jedinstvena regija, koju čini mnoštvo različitih jezičkih, etničkih, verskih i kulturnih mikrokosmosa. Kombinujući međunarodni, nacionalni, regionalni i lokalni pristup, autorke i autori nastoje da, na osnovu savremenih empirijskih istraživanja, osvetle jezičke ideologije i obrazovne prakse manjinskih jezika, te da kritički sagledaju njihovu prilagođenost višejezičnoj realnosti. Zbornik svedoči o diskontinuitetu i kontinuitetu: kroz sagledavanje prošlosti i sadašnjosti, on nudi moguće modele i perspektive za budućnost.
Marko Čudić, Univerzitet u Beogradu, Srbija
U kontekstu manjinskih jezika, posebno je odgovoran zadatak zaštititi ove jezike i podržati njihovo održavanje kroz odgovarajući obrazovni sistem. U Vojvodini za to postoje obavezujući zakoni, ali to ništa ne govori o praktičnim izazovima. Radovi u zborniku predstavljaju položaj u kome se nalaze manjine i njihovi jezici, koristeći smisleno nova naučna saznanja i inovativne, inspirativne istraživačke pristupe.
Martin Hencelman, Univerzitet u Grajfsvaldu, Nemačka
Zbornik nudi pregled dometa obrazovanja na manjinskim jezicima u Vojvodini i neguje interdisciplinarni i transdisciplinarni pristup. Transdisciplinarnost se očituje u društvenoj angažovanosti jer se kritički preispituju postojeći modeli obrazovanja i predlažu nova rešenja koja bi se mogla primeniti u obrazovanju i time poboljšati status manjinskih govornika i manjinskih jezika.
Jelena Filipović, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Detaljni podaci o knjiziNaslov: MANJINSKI JEZICI U VOJVODINI
Izdavač: Akademska knjiga
Strana: 448 (cb)
Povez: broš sa klapnama
Pismo: latinica
Format: 170 × 240 cm
Godina izdanja: 2024
ISBN: 978-86-6263-558-7