Модел ургентног збрињавања СТЕМИ болесника
Два пута годишње, Задужбина Андрејевић расписује конкурс за објављивање приређених докторских дисертација,магистарских и мастер радова, као и научних студија. Током 21 године рада Задужбина Андрејевић је објавила око 1250 научних монографија,истичући и подржавајући српске научнике из свих научних области.
Директор митровачке болнице, Прим.др Мирослав Кендришић, овогодишњи је победник, 36. по реду конкурса за докторске студије и 13.ог конкурса за магистарске и мастер студије. Награђена монографија,под називом „Модел ургентног збрињавања STEMI болесника“,настала је на основу мастер рада др Кендришића,који обрађује организациони модел координације ургентног збрињавања STEMI пацијената,с циљем смањивања кобних последица од инфаркта миокарда, одбрањеног 30.09.2014.године,на Медицинском факултету,Универзитета у Београду.
Монографија представља иновацију модела координације између здравствених установа које учествују у ургентном збрињавању STEMI болесника и даје предлог едукације становништва и професионалних тимова за смањење времена одлагања у циљу квалитета рада и здравственог менаџмента у Јавном сектору здравствене заштите.
„ STEMI болесници су болесници код којих се јавио акутни инфаркт миокарда, познатији као STEMI,који је препознатљив,како за специјалисте-интернисте,тако и за лекаре опште праксе – објашњава свој став др Кендришић и додаје да рана смртност од инфаркта миокарда може бити смањена,најпре унапређењем координације између здравствених установа које се баве ургентним збрињавањем ових болесника.Важно је,дакле, реаговати правовремено,препознати инфаркт и на основу европских,америчких и аустралијских водича добре праксе,у што краћем временском периоду,болесника на одговарајући начин транспортовати у здравствену установу,где може бити урађена примарна перкутана коронарна интервенција (PPCI),у народу познатија као катетеризација и пласирање стента“.
Образлажући значај новог модела, аутор монографије Прим.др Мирослав Кендришић,подсећа да су такви болесници (обрађени подаци од 2009-2011.године,када је смртност од акутног инфаркта миокарда била највиша у Европи – 10,44% смртности од укупног броја лечених) ,са места задеста (Рума,Инђија, Стара Пазова,Шид,Ириг,Пећинци,С.Митровица),првенствено транспортовани у митровачку болницу, а потом,ако је потребно у Институт за КВБ Сремска Каменица, Угрентни центар у Београду или КБЦ „Драгиша Мишовић“Београд.На тај начин се губило драгоцено време,што је први предуслов за успех интервенције и преживљавања болесника. Медицински кадар и опрема домова здравља није била на врхунском нивоу,али је могла задовољити основне потребе дијагностике и транспорт таквих пацијената,како би били превежени у установу где може бити урађена интервенција. Нови модел подразумева да, када екипа Хитне медицинске помоћи препозна инфаркт миокарда (STEMI),болесника транспортује одмах –у прва два сата, у ИКВБ Сремска Каменица,без претходног доласка у болницу у Сремској Митровици. Долазак се обавезно најави мобилним телефоном лекарима у пријемној амбуланти института,где се припрема сала за коронарну интервенцију (PPCI).Након завршене интервенције,болесник се враћа у болницу у Сремску Митровицу,ради наставка лечења или се отпушта на кућни опоравак.
Овим моделом,за само годину дана,смањена је смртност болесника са 10,44% (период од 2009-2011.г), на 8,28% (2012.године) и на 6,79% од укупног броја лечених болесника током тих година.
Модел ургентног збрињавања STEMI болесника,који је др Кендришић обрадио у стручној монографији ,даје резултате и помера Србију са дна европске здравствене лествице,када је реч о негативном исходу инфаркта миокарда.
Монографију директора митровачке болнице, на свечаној презентацији 26.новембра 2015.г. у Коларчевој задужбини у Београду,представио је академик проф.др Миодраг Чолић, а објављена је почетком овог месеца у издању библиотеке Еducatio. Уважени професори др Момчило Бабић и др Милован Трбојевић,у поговору Монографије наводе да је „Модел заживео у свакодневној пракси и могао би да буде примењен и у другим регионима у Србији у циљу снижавања стопе раног морталитета услед инфаркта миокарда“.
Детаљни подаци о књизиНаслов: Модел ургентног збрињавања СТЕМИ болесника
Издавач: Задужбина Андрејевић
Страна: 83 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 17 x 24 cm
Година издања: 2015
ИСБН: 978-86-525-0235-6