Од роба до грађанина: борба Афроамериканаца за признање човечности
Књига Од роба до грађанина: борба Афроамериканаца за признање човечности настајала је годинама. По речима аутора, „идеја за писање ове књиге зачета је 2005. године“ када је Стеван Гајић као студент боравио на Департману политичких наука Универзитета у Висконсину. Овој теми аутор је посветио дипломски рад на ФПН-у у Београду, мастер рад на Централноевропском универзитету у Будимпешти, „и, коначно, докторски рад на Факултету политичких наука Универзитета у Београду“.
Сржна тема књиге посвећена је политичкој мисли Афроамериканаца. Гајић се највише бави идејама двојице код нас непознатих, али изузетно значајних афроамеричких мислилаца, Фредерика Дагласа и Вилијама Ду Бојса. Међутим, друга, веома важна „тачка књиге је до сада непримећена подударност кључних идеја Ду Бојса и Николаја Трубецкоја“. Гајић открива невероватну сличност концепта двојне свести афроамеричког мислиоца и теорије руског писца „према којој је космополитизам заправо прикривени романогермански шовинизам“.
Суштинске разлике између Дагласа и Ду Бојса, као и дубоке везе обновљеног либерализма са окултизмом постављају озбиљна питања. Да ли су Афроамериканци у САД „вечно заточени, додатно тешко оптерећени“? Да ли се у њиховој души „води борба јер гледају себе очима белаца и мере се стандардима које никад неће моћи да достигну пошто их нису они стварали“? Да ли ова песимистична визија Вилијама Ду Бојса има важност која превазилази границе САД?
Детаљни подаци о књизиНаслов: Од роба до грађанина: борба Афроамериканаца за признање човечности
Издавач: Catena mundi
Страна: 294 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: А5 cm
Година издања: 2020
ИСБН: 978-86-6343-139-3