Одржива традиционална пољопривреда на породичним газдинствима брдско-планинског подручја у Србији
Нема једноставног рецепта и универзалног правила за економски развој породичних газдинстава. Пoслoвнo окружење у којима се налазе породична газдинства je сложенo, околности различите, жеље и могућности променљиве, а будућност неизвесна. У таквим околностима потребно је пажљиво анализирати проблеме и могућности, разумети их и на основу тога предузети акцију.
Сведоци смо да политика привлачења инвестиција често не даје очекиване резултате у одрживом развоју. Последњих година се промовише развојни концепт привлачења страних инвестиција, док је њихова конкурентност често базирана на јефтиној радној снази. Средства која се код нас инвестираjу у истраживања и развој дају скроман допринос развоју, зато што се у раду користе приступи који дају ограничене резултате.
Субвенцијама за производњу је могуће остварити краткорочна повећања захваљујући већим улагањима у производњу, али и оне често не доприносе дугорочном развоју. Субвенције имају потенцијал да подстакну учеснике на тржишту на „удобан“ образац понашања који очекује наставак субвенција радије него модел понашања који стимулише иновације и повећање конкурентности. Ово може створити зависност уместо да подстиче на акцију у смеру повећања конкурентности и прилагођавања новим могућностима.
САДРЖАЈ
Предговор, 5
Увод, 7
Становништво и пољопривредна газдинства, 15
Земљиште – природни ресурс, богатство народа и државе, 25
Сточарство – традиција, занимање, опстанак, 47
Аутохтоне технологије – обележје народа и земље, 99
Сеоски туризам – развој, мотивација, стандард очувања природе, 117
Економски и социјални ефекат за становништво у брдско-планинском подручју Србије, 129
Литература, 149
Кратак садржај, 161
Традиционална пољопривреда на породичним газдинствима брдско-планинског подручја у Србији, 161
Summary, 165
Traditional agriculture on family households in hilly-mountainous regions in Serbia, 165
Детаљни подаци о књизиНаслов: Одржива традиционална пољопривреда на породичним газдинствима брдско-планинског подручја у Србији
Издавач: Akademska misao
Страна: 170 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 17,6 x 25,0 cm
Година издања: 2019
ИСБН: 978-86-7466-776-7