Operativni sistemi: teorija, praksa i rešeni zadaci
Opis
Prva knjiga na našem jeziku posvećena osnovnim teorijskim konceptima operativnih sistema i njihovoj vezi sa praksom. Knjiga uvodi čitaoce u osnove savremenih operativnih sistema, jasno definišući koncepte i algoritme korišćene pri projektovanju njihovih pojedinih delova. Može se reći da ova knjiga predstavlja pokušaj demistifikacije operativnih sistema, bez detaljnije analize i interpretacije izvornog koda.
Pored teorijskih postavki, knjiga opisuje i praktične implementacije poznatih operativnih sistema - Windows, Unix/Linux i Mac OS. Sadrži ilustracije važnih principa i algoritama primenjenih u relazicijama operativnih sistema. Na kraju svakog poglavlja data su pitanja i zadaci za vežbu.
Prvenstveno je namenjena studentima, a pogodna je i za početnike koji se prvi put sreću sa ovom materijom. Mogu je koristiti i programeri, administratori sistema, inženjeri, kao i obični korisnici računara koji žele da saznaju više o načinu funkcionisanja operativnih sistema.
SADRŽAJ
Predgovor
Poglavlje 1: Uvod u operativne sisteme
Poglavlje 2: Jezgro operativnog sistema i upravljanje procesima
Poglavlje 3: Raspoređivanje procesa i dodela procesora
Poglavlje 4: Sinhronizacija procesa
Poglavlje 5: Zastoj
Poglavlje 6: Upravljanje memorijom
Poglavlje 7: Virtuelna memorija
Poglavlje 8: Ulazno-izlazni podsistem
Poglavlje 9: Sekundarne i tercijarne memorije
Poglavlje 10: Sistemi datoteka
Poglavlje 11: Mrežno okruženje
Poglavlje 12: Distribuirani sistemi
Poglavlje 13: Zaštita i sigurnost
Poglavlje 14: Korisnički interfejs
Dodatak A: Familija operativnih sistema Windows
Dodatak B: Mac OS X
Dodatak C: Pitanja i odgovori
Spisak termina korišćenih u knjizi
Indeks
O autorima
Dr Borislav Đorđević, diplomirani inženjer elektrotehnike, dugogodišnji je saradnik Instituta "Mihajlo Pupin" i honorarni profesor na Višoj elektrotehničkoj školi. Oblasti interesovanja su mu performanse disk podsistema, teorija operativnih sistema i operativni sistem UNIX. Objavio je veliki broj radova u međunarodnim i domaćim časopisima i na konferencijama, te nekoliko knjiga iz teorije operativnih sistema.
Mr Dragan Pleskonjić, diplomirani inženjer računarske tehnike, radi kao glavni izvršni rukovodilac (CEO) beogradskog dela preduzeća za razvoj softvera "Finsoft Ltd" i honorarni je profesor na Višoj elektrotehničkoj školi. Specijalnost su mu sigurnost računarskih sistema i mreža (posebno bežičnih), kriptografija, projektovanje i razvoj softvera itd. Vodio je značajne projekte razvoja softvera za nekoliko američkih i zapadnoevropskih kompanija. napisao je više knjiga, publikacija, nastavnih materijala i patentnih prijava, kao i stručnih i naučnih radova, objavljenih u časopisima i na konferencijama u zemlji i inostranstvu. član je profesionalnog udruženja ACM, i grupe za kompjutersku sigurnost u okviru ovog udruženja - ACM SIGSAC (Special Interest Group on Security, Audit and Control).
Nemanja Maček radi kao saradnik na katedrama za računarsku tehniku i nove računarske tehnologije na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu. Oblasti interesovanja su mu operativni sistemi UNIX i Linux, kriptografija i sigurnost računarskih sistema i mreža. Do sada je kao koautor objavio nekoliko knjiga iz oblasti operativnih sistema i računarskih mreža, i veći broj radova na domaćim i međunardonim konferencijama. Učestvovao je u projektovanju informacionih sistema i računarskih mreža.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Operativni sistemi: teorija, praksa i rešeni zadaci
Izdavač: Mikro knjiga
Strana: 616 (cb)
Pismo:
Format: 16,8 x 23,5 cm
Godina izdanja: 2005
ISBN: 86-7555-274-2