Основи здравствене статистике
Из предговора
Социјална медицина као аутохтона научна дисциплина и специјализована медицинска област одавно је већ освојила своје место у регистру медицинских наука. последњих деценија прихваћена је као незаобилазни медијатор између такозване превентивне и куративне здравствене делатности. социјално-медицински приступ патолошким појавама, њиховим узроцима и последицама, мерама превенције и подршке, уз примену епидемиолошког метода, данас се не може замислити без коришћења одговарајућег регистра стоматолошко-аналитичког инструментаријума.
Обим информација које се накупљају било у раду у оквиру делатности здравствених установа, било у разноврсним научно-истраживачким пројектима, добијају своју праву вредност и значај тек пошто се подвргну статистичким анализама. И као што се у дијагностици и идентификацији узорка настанка и ширења многиј социјално-медицинских патолошких појава користимо сазнањима неких парамедицинских и немедицинских дисциплина као што су: демографија, антропологија, социологија, психологија, биологија, физика, хемија и др., тако се у исте сврхе служимо и статистичком анализом. Она је последњих деценија постала универзално средство и ефикасан метод откривања и саопштавања реалних резултата и истраживачких пројеката и реалних ефеката деловања институција или служби од интереса за науку, струку или друштво у целини.
С обзиром на то, у припреми овог Приручника трудили смо се да учинимо избор само основних метода, облика и сегмената статистичке анализе које су неопходне сваком студенту, доктору стоматологије и медицине, сваком специјализанту, последипломцу и сл, како у оквиру програма стручног усавршавања, тако и у њиховој професионалној пракси.
Аутори
Детаљни подаци о књизиНаслов: Основи здравствене статистике
Издавач: Завод за уџбенике
Страна: 146 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 165 x 235mm
Година издања: 2003
ИСБН: 978-86-1710-708-4