Пелагићев народни учитељ
"Све што једемо и пијемо прелази у крв, а наша крв биће таква каква је наша храна, пиће и ваздух. Од добре хране зависи благостање и здравље народа. Само сит човек може да мисли правилно и да ради уредно и довољно" - Васа Пелагић
ПРЕДГОВОР ОВОМ ИЗДАЊУ
Васа Пепагић (1838-1899) је био учитељ, просветитељ и борац за социјалну правду. Рођен је у Босанској Посавини, у месту Горњи Жабар (које се данас по њему зове Пелагићево). Због својих ставова, жестоке критике цркве и власти у Србији, велики део живота провео је у затвору, а у пожаревачкој Забели је и умро.
У народу је постао популаран због свог дела »Народни учитељ«( у коме је сакупио безброј савета за здрав живот. Књига је писана језиком разумљивим за читаоце различитих нивоа образовања и у складу с тадашњим достигнућима науке о медицини, За Пепагића је здравље било више морално него било какво друго питање, сматрао је да је човек дужан да буде здрав. Замерао је власти да недовољна брине о здрављу народа не водећи рачуна о исправности воде за пиће и производљи хране и пића. Инсистирао је да ако појединац довољно зна о здравом начину живота, може да натера државу да врши своју дужност јер је здравље свеопште добро. Стога је »јеванђеље здравља« требало да буде сваком Србину при руци.
Пелагић се није супростављао медицини али је у складу са тадашњим потребама и могућностима српског народа указао на безбројне могућности домаћих лековитих средстава, попут: лековитих трава (пелина, жалфије, метвице.,.), поврћа (рена, роткве, белог и црног лука, патлиџана ... ), млека, јаја, соли, уља итд.
На прегалаштво вредно и данас, натерала га је политика власти и врло мало учених лекара, јер зачеци модерне медицине у Србији коинцидирају са почецима нове српске државности (1804). У то време лекари су углавном били странци, уистину с почетка, био је и један Србин, из Арада. Прва апотека, пак, отворена је у Шапцу тек 1826. коју је држао извесни Кир-Ђорђе а који је био сем апотекар и нека врста приученог лекара.
Прво издање, књиге која је пред вама, штампано је 1879. под насловом »Књига за народ или стварни домаћи учитељ«, у за то време, невероватних 12.000 примерака. Већ 1888. године штампано је и треће издање под називом »Народни учитељ«. У књизи су обухваћена народна искуства у лечењу али и све оно што је тадашњем човеку било потребно, тј. обрађене су теме: земљорадње, сточарства, пченарства, домаћинства а све то у комбинацији са модерним достигнућима тог доба.
За свог живота написао, штампао и углавном поделио око 250.000 примерака својих књига.
Васа Пепагић, визионар, сенсимоновац, утописта, хуманиста и практичар, (или како га назва један од његових савременика »славно сунце на хоризонту наше народне мисли«) намеће се широком лепезом својих идеја и нама, читаоцима у XXИ веку, као горостас који је преживео све вихоре ових година, деценија, векова.
Основна идеја водиља којом се руководио у свом просветитељском раду а то је бино оно »што је сваком Србину најпрече и најспасоносније«, сукобила га је само са неколико царевина, српским владарима, црквом и комплетним политичким врхом тадашње Србије.
Најфанатичнији и најхрабрији борац за сопствене идеале каквог је видео Балкан, а можда и Европа, можда већи Дон Кихот од самог Дон Кихота, беспоштедно се борио да се створи привредни, здравствени, просветни, политички и морални бољитак и стални напредак целокупног народа.
Уредник
Садржај
ПРВА КЊИГА ИЛИ ЈЕВАНЂЕЉЕ ЗДРАВЉА
Ваздух, 7
Храна, 26
Вежбе тела, 119
Матерински и дечји одељак, 196
ДРУГА КЊИГА ИЛИ ЛЕКАРСКИ ОДЕЉАК - ЈЕВАНЂЕЉЕ ЛЕЧЕЊА
Болести зуба и уста, 243
Заразне болести, 248
Кашаљ, 250
Живчане болести, 286
Главобоља уопште, 290
Кожне болести, 317
Полне болести, 331
Болести уха, грла и носа 344
Вратне болести, 347
Ушне болести, 351
Очне болести, 357
Унутрашње болести, 360
Из хирургије и сродних грана, 399
Прилог уy јеванђеље лечења, 413
ТРЕЋА КЊИГА ИЛИ ЛЕКОВИТОСТ БИЉАКА И ДРУГИХ ДОМАЋИХ НАМИРНИЦА
Лековито биље, 432
О белом и црном хлебу, 557
Антибактеријски састојци вишег биља, 560
Домаћи народни чајеви, 566
ЧЕТВРТА КЊИГА ИЛИ ПРИВРЕДНИ ОДЕЉАК
Месечни радови пољопривредникови или шта треба у ком месецу радити?, 585
Разноврсне поуке за земљорадњу и покућанство, 613
Воћарство, 669
Биљне болести у воћарству, 679
О виноградарству, 710
О пчеларству, 729
Живинарство домаће, 734
О сточарству, 742
ПЕТА КЊИГА ИЛИ ПРИВРЕДНЕ МУДРОЛИЈЕ, 807
ШЕСТА КЊИГА ИЛИ КЊИГА БЛАГОДАТИ - БЛАГОДАТНИК, 827
СЕДМА КЊИГА
Додатак благодатнику "Народног учитеља" у коме доносимо спас Србије и њеног народа, 875
ВАСА ПЕЛАГИЋ (ЖИВОТ, РАД, ИДЕЈЕ), 897
Детаљни подаци о књизиНаслов: Пелагићев народни учитељ
Издавач: Beoknjiga (Kreativna knjiga)
Страна: 944 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 17 x 24 cm
Година издања: 2008
ИСБН: 978-86-7694-190-2