Песме и обичаји укупног народа српског. Том 1, Обредне песме
Књига Песме и обичаји укупног народа србског - ОБРЕДНЕ ПЕСМЕ издата је први пут 1869. године и прва је у низу од три тома (други том 1870., трећи 1875. године). У тренутку објављивања ова збирка песама представљала је најранију и најобимнију збирку народних песама коју је наш народ имао.
“Све што на тлу Србије живи и роди, намењено је слободи. Тако и ове песме. Снагом, сазнајношћу, етиком, естетиком, оне као да додирују само небо. Текстови песама повезани су идејом која припада духу народне традиције. Зраче, имају све оно што подразумева начело лепог и типичног у традиционалном вредновању: сазнајно, лепо, племенито, мелодично, дирљиво, уверљиво, сликовито. Оне су последњи записи са терена у коме данас нема србског народа или је његово присуство симболично, и у томе је њихова посебна вредност. У већини места из којих потиче песничко-етнографска грађа, а која неоспорно доказује србску традицију и присуство, Српство је данас опустошено. Обредне и коледарске песме које збирка садржи једна су од најстаријих врста обредне лирике које су забележене на српском демографском етничко историјском простору, изузетно важне за разумевање обреда у целини и стихова који су део тог обреда. Песме су мотивски разноврсне, песме варичке, савичке, туцинданске, песме Бадњег дана и божићне, нове године, богојављанске, како их је делио Милојевић. Забележене су са именима казивача и назнакама записивача. Многе од ових песама су касније христијанизоване. У различитим крајевима где су прикупљане примећује се другачија етнокултурна лексика. Рзлике у етногенези самих обреда могу бити условљене историјским догађајима, миграцијом становништва и другим.
Ове песме-благо, попут коцкица мозаика спајају све аспекте нашег постојања и културе, омогућавају сагледавање наше традиције и обичајности, отварају врата могућој синтези нашег предхришћанског и хришћанског бића. Истраживањем и разумевањем слојевитости ових песама, обредног слоја, обичајног, историјског, социјалног, ближи смо записнику нашег правремена. Као што је језик записник правремена, тако су и ове песме, животворне и синкретичне, трајни записник нашег трајања, инспиративан за даља истраживања и нове идеје. Песме сублимирају све аспекте нашег културолошког бића…”
из предговора Драгославе Копривице.
Детаљни подаци о књизиНаслов: Песме и обичаји укупног народа српског. Том 1, Обредне песме
Издавач: Ganeša klub
Страна: 303 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 13 x 21 cm
Година издања: 2018
ИСБН: 978-86-84371-69-2