Породично газдинство у пограничју источне и југоисточне Србије
Значајна је улога породичних газдинстава у данашњој пољопривреди. Њихову улогу ни у ком случају не треба потцењивати, како је то већ чињено, а не би их требало ни супростављати друштвеној пољопривреди, као што је био случај у класичној идеологизованој шеми у којој су индивидуална газдинства класни антипод социјалистичких односа у селу. Реч је једноставно о томе да породична газдинства, као робни произвођачи, треба да имају своје место у лепези производних облика у пољопривреди, која се крећу у распону од тзв. рекреативне до крупне друштвене производње, а та лепеза истовремено одражава и извесну поделу рада унутар пољопривреде.
У зборнику Породично газдинство у пограничју, који су приредили Драгољуб Б. Ђорђевић и Милован Вуковић, на основу шеснаест примера породичног газдинства из исто толико пограничних општина источне и југоисточне Србије, од Великог Градишта до Прешева, описани су и представљени разноврсни аспекти породичног пољопривредног газдинства.
Књига је, уз све своје мањкавости узроковане употребом квалитативне методологије, несумњиво вредан допринос српској социологији села. Принос на који се дуго чекао.
Ђура Стевановић
Детаљни подаци о књизиНаслов: Породично газдинство у пограничју источне и југоисточне Србије
Издавач: Prometej Novi Sad
Страна: 326 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 16 × 24 cm
Година издања: 2014
ИСБН: 978-86-515-0899-1