Поуке Аве Доротеја: Хиландарски преводи
Страна: 140
►
Остали детаљиБлагословио: Iguman manastira Hilandar
ПРЕДГОВОР КЊИЗИ БЛАЖЕНОГ ДОРОТЕЈА
1. Треба да знамо да су постојала два Доротеја и два Варсануфија, једни болесни Севировом [јересју], а други одани Православљу и савршеном подвижништву. Ови [последњи] се и помињу у овој књизи. Због тога је одобравамо и сматрамо врлинском и душекорисном, јер је свакако дело блаженог Доротеја, православног и знаменитог међу оцима, а не оног кривомислећег и мрског, као што у свом завештању ученицима врло добро учи отац наш и Христов исповедник Теодор, знаменити и премудри игуман Студитеки. Пошто је изнео схватање своје вере и одрекао се свих безбожних јеретика, он је рекао следеће:
2. "Осим тога, примамо и сваку књигу богонадахнутог Старог и Новог Завета, као, и житија и божанствене списе свих изузетних отаца, учитеља и подвижника. То кажем ради умовредног Памфила, који је дошао са истока и оклеветао оне преподобне, тј. Марка, Исаију, Варсануфија, Доротеја и Исихија. Не оног Варсануфија и Исаију и Доротеја коју су једноглави са безглавима и једнороги са такозваним десеторогима, које је свети Софроније предао анатеми у свом прогласу и који су свакако различити од оних које смо раније навели. Њих сам ја прихватио по предању отаца и по распитивању код недавно свештеноначелствовавшег Тарасија, најсветијег патријарха и код других веродостојних месних и источних лица. Осим тога, икона Варсануфија постављена је на божанстнено одјејање [свете трпезе] Велике Цркве [тј. Свете Софије у Цариграду], заједно са светим оцима Антонијем, Јефремом и другима. Најзад, у њиховим учењима нисам нашао ништа нечастиво, него, напротив, много корисног за душу за оне који су пажљиви".
3. Ето како је велики отац наш Теодор разјаснио мнење о двојици Доротеја, и прогласио корисним учење које се овде износи. Оно и јесте уистину врло душекорисно. Онај ко саобрази живот свој по њему, доспеће у савршену меру врлине у Христу. Достигавши је, он ће се украсити венцем бестрашћа и удостојити вечног живота са светима.
4. Ми смо по реду изнели његова слова, да би они који читају нашли и схватили ум и држање светога, као и његово богодано послушање и смирење по Богу.
САДРЖАЈ
Предговор, 7
Предговор књизи блаженог Доротеја, 9
Посланица брату који је тражио да му се пошаљу пронађена слова преподобног оца нашег аве Доротеја, са похвалом или његовим кратким житијем, 10
Повест о животу аве Доситеја, ученика аве Доротеја, 14
1 РАЗЛИЧИТЕ ПОУКЕ УЧЕНИЦИМА
I О одрицању [од света], 21
II О смиреноумљу, 33
III О савести, 40
IV О страху Божијем, 43
V О томе да се не треба ослањати на свој разум, 52
VI О неосуђивању ближњег, 58
VII О самоукоревању, 64
VIII О злопамћењу, 70
IX О лажи, 74
Х О прохођењу пута Божијег са [усмереношћу према] циљу и са трезвоумљем, 79
XI О старању да се брзо одсецају страсти, пре него што душа [у њима] стекне рђаву навику, 85
ХII О страху од будућих мука и о томе да онај ко жели да се спасе никада не треба да је небрижљив за своје спасење, 93
ХIII О безметежом и благодарном подношењу искушења, 100
XIV О изграђивању и слагању врлина душе, 105
ХV О светим постовима, 113
XVI Тумачење неких изрека светог Григорија које се певају као тропари на Свету Пасху, 117
ХVII Тумачење неких изрека светог Григорија које се певају светим мученицима, 121
2 РАЗЛИЧИТЕ ПОСЛАНИЦЕ, 126
3 РАЗЛИЧИТЕ КРАТКЕ ИЗРЕКЕ, 139
Детаљни подаци о књизиНаслов: Поуке Аве Доротеја: Хиландарски преводи
Издавач: Задужбина Светог манастира Хиландара
Страна: 140 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 17 x 24 cm
Година издања: 2009
ИСБН: 978-86-84747-65-7