Расправа о добру
Китаро Нишида је био истакнути јапански философ, оснивач такозване Кјото школе философије. Његова оригинална и креативна философија, спајала је идеје зен будизма и западњачке философије, у циљу приближавања Истока и Запада.
Током Другог светског рата десно оријентисани мислиоци су нападали Нишиду да је антинационалиста, због тога што је ценио западњачку философију и логику. С друге стране, након рата, лево оријентисани мислиоци су га оптуживали да заступа националистичку философију, због тога што је наглашавао традиционално (будистичко) схватање „празнине, ништавила“. Његово дело „Расправа о добру“ је пионирски покушај успостављања синтезе источњачке и западњачке мисли. У њему је аутор представио источњачку философију и поглед на свет ослањајући се на теоријску јасноћу и логичку постојаност западњачке мисли.
„Када приступимо добру академски, можемо понудити разна објашњења, али у стварности постоји само једно право добро: спознати истинско сопство. Наше право биће је врховна стварност универзума и ако спознамо себе не само што се уједињујемо са добрим човечанства уопште, већ се спајамо са суштином универзума и уједињујемо са вољом Бога...“ (стр. 190)
Детаљни подаци о књизиНаслов: Расправа о добру
Издавач: Kokoro
Страна: 238 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 17 cm
ИСБН: 978-86-89057-01-0