Ratnici, istraživači i začarane oaze
Кaravani krcati trgovačkim dobrima prelazili su utabane staze pustinje Sahara, iz Sudana i Libije do doline Nila i obala Sredozemnog i Crvenog mora od Pamtiveka. Tek je krajem osamnaestog veka došlo do promena. U ovaj deo sveta stigle su velike evropske sile: prvo Francuska, zatim Engleska. U dvadesetom veku pridružile su im se Italija i Nemačka. Novo doba zahtevalo je precizne geografske karte i političke saveze sa beduinskim plemenima. Na scenu su stupili prvi istraživači, a odmah za njima vojskovođe i vojnici.
Među prvim istraživačima isticala su se trojica: Ahmed Hasanein, Laslo Almaši i Ralf Bagnold. Sva trojica dala su znatne doprinose novim saznanjima o istoriji Sahare i zahvaljujući njima Geografsko društvo u Кairu doživelo je između dva rata pravi procvat. Drugi svetski rat je označio kraj ovog zlatnog doba. Posle rata istraživanja o zapadnoj pustinji u Egiptu su se nastavila i dodatna otkrića su pomogla da se istorija ovog dela sveta bolje razume, ali treba dodati da su predratna otkrića Hasaneina, Almašija i Bagnolda ostala nenadmašena. Njihovo prijateljstvo je odolelo ratnim i posleratnim podelama.
Sahara i njene raskošne oaze, opisane u Vodiču, i dalje podsećaju da su dragocena otkrića na dohvat ruke svim ljubiteljima istorije, novih saznanja i putnih avantura.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Ratnici, istraživači i začarane oaze
Izdavač: Dosije
Strana: 172 (cb)
Povez: meki
Pismo:
Format: 14x20 cm
Godina izdanja: 2021
ISBN: 978-86-6047-369-3