Rezilijentnost porodice sa adolescentom – snage i potencijali
Monografija je zasnovana na obimnom istraživanju procesa porodične rezililjentnosti u okviru doktorske disertacije autora. Međutim, monografija se konceptualno i po sadržaju razlikuje od doktorske disertacije pa bismo je mogli tretirati kao novu knjigu. Šta čitalac može naći u monografiji? Shvatajući teoretsku i praktičnu važnost pitanja “normalnosti” autor počinje monografiju odnosom porodične normalnosti i rezilijentnosti, razmatrajući pitanje “šta je normalna porodica?” kroz osnovne škole porodične terapije, postmodeme pristupe do koncepta rezilijentnosti. Centralni deo monografije čini detaljni opis ključnih procesa porodične rezilijentnosti razvrstanih u tri domena: sisetem verovanja (“srce i duša rezilijentnosti”), organizacione procese (“amortizeri stresa”) i komunikacione procese (“olakšivače” porodičnog funkcionisanja). Za svaki ključni proces porodične rezilijentnosti autor je dao prikaz slučaja. Iako koncept rezilijentnosti još uvek nema razrađen specifični set tehnika/intervencija za praktični rad, koristeći svoje dugogodišnje terapijsko iskustvo u radu s porodicama sa adolescentom, kroz prikaz slučajeva autor je dao svoje viđenje terapijskog delovanja na ključne procese porodične rezilijentnosti. Na kraju monografije opisani su procesi rešavanja i strategije prevladavanja porodičnih problema, čija efikasnost zavisi od ključnih procesa rezilijentnosti.
U monografiji čitalac ne može naći opis teorijskog okvira koncepta rezilijentnosti (individualni, porodični, eko/multisistemski pristup rezilijentnosti), metodologiju istraživanja, porodični distres i karakteristike porodičnog funkcionisanja u okvim ključnih procesa rezilijentnosti. Ova poglavlja čitalac može da pronađe u doktorskoj disertaciii autora “Procesi rezilijentnosti adolescentnih porodica u uslovima naše krize’.
Istraživanje je obavljeno na uzorku od 104 porodice (n fimkcionalnih n=52 i disfunkcionalnih n=52), odnosno 346 članova porodica.
Sažetak
Uprvom delu monografije opisan je savremeni pristup u definisanju porodične normalnosti. Danas se izbegava stigmatizacija i patologizacija porodice kao celine, već se ukazuje na disfimkcionalnost porodičnih procesa. Zbog toga koncept rezilijentnosti prihvata model izazova ili model rezilijentnosti i disfunkcionalnu porodicu sagledava kao faktor rizika za dete/individuu, ali istovremeno je vidi kao šansu i povoljnu priliku za promenu, pomeranjem fokusa na porodične snage i potencijale. Ključni procesi rezilijentnosti su grupisani u tri domena: sistem verovanja, organizacione i komunikacione procese. Sistem verovanja teoretičari rezilijentnosti su nazvali “srcem i dušom rezilijentnosti”. Ovi procesi rezilijentnosti obuhvataju lične i porodične vrednosti, uverenja, stavove, predrasude i pretpostavke, koje se danas u postmodemom dobu u kome živimo, definišu kao socijalne konstrukcije. Organizacioni procesi regulišu ponašanje porodice, a održavaju se intemim i spoljašnjim normama i ojačavaju kultumim i porodičnim sistemom verovanja. U suočavanju sa krizom i stresom porodice mobilišu svoje resurse kako bi se reorganizovale i adekvatno odgovorile na promenljive razvojne uslove i uslove sredine. Ovi procesi često se definišu kao “amortizeri stresa”. Komunikacioni procesi predstavljaju osnovnu, univerzalnu relacionu vrednost, odnosno osnovnu vrednost u ljudskim odnosima. Klasičan pristup, pod razmenom informacija podrazumeva svako ponašanje, pa i ćutanje. Komunikacioni procesi definišu se kao olakšivači svih porodičnih procesa i ukupnog porodičnig funkcionisanja. Procesi rešavanja i strategije prevladavanja predstavljaju krajnji cilj svake porodice u prevladavanju teških životnih okolnosti i u rešavanju porodičnih problema. Program efektivnog procesa rešavanja problema u sedam faza/koraka, baziran na radu Epštajna i saradnika, predstavlja pogodan model za rešavanje porodičnih problema.
SADRŽAJ
1. Sažetak 7
2. Abstract 8
3. Uvod 9
4. Normalni porodični procesi i rezilijentnost 10
4.1. Klasifikacij a normalnosti 11
4.2. Normalnost u porodičnoj terapiji 12
4.3. Normalnost i faze porodičnog ciklusa 22
4.4. Normalni porodični procesi u našim uslovima 25
4.5. Normalnost i rezilijentnost 27
5. Sistem verovanja i rezilijentnost 30
5.1. Osećaj koherentnosti i rezilijentnost 31
5.2. Porodična procena životnih događaja i rezilijentnost 35
5.3. Davanje značenja teškoćama i rezilijentnost 41
5.4. Duhovnost i transcendentalnost (šire vrednosti) i rezilijentnost 44
5.5. Osećaj kontrole životnih događaja i rezilijentnost 49
5.6. Pozitivno mišljenje (optimizam i nada) i rezilijentnost 54
6. Organizacioni procesi i rezilijentnost 59
6.1. Porodična fleksibilnost i rezilijentnost 60
6.2. Porodična povezanost i rezilijentnost 66
6.3. Unutrašnja porodična podrška i rezilijentnost 71
6.4. Spoljašnja porodična podrška i rezilijentnost 76
6.5. Roditeljstvo (koroditeljski par) i rezilijentnost 79
7. Komunikacioni procesi i rezilijentnost
7.1. Jasne komunikacije i rezilijentnost
7.2. Otvoreno izražavanje emocija i rezilijentnost
7.3. Uzajamna empatija i tolerancija za razlike i tezilijentnost
8. Procesi rešavanja i strategije prevladavanja porodičnih problema i rezilijentnost
9. Literatura
10. Indeks pojmova
11. Summarv
O AUTORU
Dr Vojislav Majkić rođen je 1950. godine u Sanskom Mostu (BiH). Diplomirao je 197S. na Odseku za prevenciju i resocijalizaciju mladih sa poremećajem ponašanja na Defektološkom fakultetu u Beogradu. Magistrirao je 1993. i doktorirao 2003. na Medicinskom fokultetu u Beogradu. ViSe puta je boravio u inostranstvu - posebno su važni studijski boravci u Nemačkoj (1989). Švajcarskoj (1997) i SAD (2005): svi programi bili su posvećeni novim pristupima u tretmanu. poboljšanju zdravlja i prevenciji kod mladih. Izlagao je radove na svim važnim domaćim i medunarodnim seminarima i kongresima, kao i na šest setskih kongresa porodične terapije posvećenih problemima mladih i njihovih porodica.
... "Istračivanje je proizašlo iz terapijske prakse i potvniilo značaj rezilijentnosti, kao pozitivnih dinamskih ptvcesa it porodici. Prikaz funkcionalnih i disjunkcionalnih porodica sa adolescentom od neprocenljive je koristi za sve stračnjake koji se bave sociologijom i psihologijom porodice sa adolescentnim uzrastom u razvoju ličnosti, opterećenim poremećajem ponašanja. kao i za stručnjake koji se bave zavisničkim ponašanjem uopšte. Monograjija ubedljivo odslikava period adolescencije kao prekretnicu prema pozitivnom sazrevanju i socijalizovanju, ali i kao početak samouništavajućeg usmerenja prema mogućoj konačnoj zavisnosti. "...
... "Osim pmjesionalcima koji se bave mentalnim zdravljem. Monograjija se preporučuje i svima koji rade sa mladima i njihovim porodicama jer će u velikom broju primera koje autor navodi iz prakse prepoznati da su ključniprocesi rezilijentnosti, snage ipotencijali, nešto što svaka porodica ima i moze da nauči da koristi. "... Proj dr Tomislav Sedmak Docent dr Rosa Šapić
Monografija Rezilijentnost porodice sa adolescentom - snage ipotencijali priredena je doktorska diseilacija “Procesi rezilijentnosti adolescentnih porodica u uslovima naše krize* odbranjena 15. maja 2003. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu pred komisijom u sastavu: prof. dr Mirko Pejović (mentor). prof. dr Jovan Bukelić (komentor), prof. dr Jelena Vlajkovic. doc. dr Smiljka Popovic Deušic i dr Branko Gačić. viši naučni saradnik.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Rezilijentnost porodice sa adolescentom – snage i potencijali
Izdavač: Задужбина Андрејевић
Strana: 118 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 17 x 24 cm
Godina izdanja: 2010
ISBN: 978-86-7244-884-9