Samooblikovanje u renesansi
OPIS
Samooblikovanje u renesansi je studija posvećena predstavama identiteta književnosti 16. veka. Grinblatovom knjigom, koja je ubrzo postala pravi klasik, započeo je pokret novog istorizma u teoriji književnosti i srodnim disciplinama. Baveći se vodećim predstavnicima engleske renesanse, kao što su Mor, Vajat, Spenser, Marlou i Šekspir, Grinblat istražuje strukturu identiteta i otkriva mnogostruke veze između renesansne kulture i oblikovanja identiteta u osvit modernog doba.
Predmet Grinblatovog istraživanja jeste analiza istorijske i kulturne uslovljenosti konstruisanja identiteta u delima navedenih pisaca: od shvatanja prema kojem je identitet „voljno podređivanje legitimnim autoritetima kao što su Bog i država“ (Spenser), do toga da identitet nastaje tek „u trenucima kada je poredak - politički, teološki, polni – narušen“ (Marlou).
Samooblikovanje u renesansi predstavlja nezaobilaznu knjigu za sve one koji se bave pitanjem identiteta, izučavanjem evropske renesanse, engleske književnosti i novog istorizma.
O AUTORU
Stiven Grinblat je istoričar i teoretičar književnosti, književni kritičar i dramski pisac. Profesor je društvenih nauka na univerzitetu Harvard. Smatra se osnivačem novog istorizma, pokreta koji nastoji da promisli složene odnose između estetske i političke sfere, kao i ulogu književnog dela u „kruženju diskursa“ i formiranju ličnih, kulturnih i političkih predstava. Autor je i priređivač mnogih knjiga, a njegovo najpopularnije delo o Šekspiru, pojavilo se i kod nas pod naslovom Vil iz Stratforda: Kako je Šekspir postao Šekspir.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Samooblikovanje u renesansi
Izdavač: Clio
Strana: 352 (cb)
Povez: tvrdi
Pismo:
Format: 16 x 24 cm
Godina izdanja: 2011
ISBN: 978-86-7102-395-5