Škola reproduktivnog zdravlja, priručnik za nastavnike i saradnike osnovnih i srednjih škola
Priručnik je namenjennastavnicima i saradnicima osnovnih i srednjih škola za unapređenje rada sa učenicima u oblasti reproduktivnog zdravlja.
Težište je stavljeno na neposredan rad sa učenicima. aktivnosti mogu ostvarivati nastavnici različitih predmeta, kao i stručni saradanici škole koji se u pirurčniku nazivaju voditeljima aktivnosti. Edukacija učenika treba da se odvija sistematično, po unapred pripremljenom planu koji vodi računa o uzrastu učenika i njihovim potrebama.
S obzirom na secifičnost tema, date su dodatne informacije voditeljima aktivnosti kojima se umanjuje ili otklanja potreba za konsultovanjem stručnjaka odnosno literature, i omogućava da se aktivnosti realizuju na pravi način. Za teme u okviru kojih je tačne odgovore teško jasno definisati, tačniim se smatraju ona rešenja ili stavovi koji uvažavaju prava, potrebe i osećanja drugih osoba.
Većina tema sadrži više ponuđenih aktivnosti i one su poređane od jednostavnijijh ka složenijima, u smislu zahteva koji se stavljaju pred učenike. Nastavnicima i saradnicima osnovnih i srednjih škola je ostavljeno da procene koji će nivo aktivnosti obtrađivati, a mogu i da se opredele da neku od tema obrađuju u više koraka, odnsno da realizuju sa učenicima više aktivnosti.
Izabrana metodičko-didaktička rešenja ne zahtevaju velike organizacione izmene u odeljenju niti izradu specijalnih materijaal, jer se materijali za realizaciju aktivnosti nalae u prilogu. Sastavni deo priručnika su i podsetnici za učenike o činjenicama bitnim za očuvanje reproduktivnog zdravlja, kao i testovi za samoproveru znanja učenika iz pojedinih tema.
Koncepcija priručnika je takva da opisane aktivnosti nastoje da informišu učenike i podstaknu ih da kritički misle o svemu što je važno za očuvanje reproduktivnog zdravlja. To se prepoznaje u u zahtevima koji se pred njih postavljaju: argumentovanje, razlikovanje bitnog od nebitnog, račnog od netačnog, sagledavanje posledica, produkovanje ideja, aktivno slušanje, sagledavanje pozicije druge osobe, povezivanje, dokazivanje, postavljanje pitanja, rešavanje problema, zaključivanje.
Priručnik koji je pred vama je izmenjena i dopunjena verzija "Azbuke reproduktivnog zdravlja", čiju je izradu i publikovanje omogućilo Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike Republike Srbije 2006. godine. U njega su utkana znanja i iskustva koja su autori sticali u radu sa maldima na različite načine, uključujući i realicaziju niza aktivnosti sadržanih u ovom priručniku.
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Škola reproduktivnog zdravlja, priručnik za nastavnike i saradnike osnovnih i srednjih škola
Izdavač: Evropski centar za mir i razvoj
Strana: 163 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 151 x 229 mm
Godina izdanja: 2011
ISBN: 978-86-7236-064-6