Књига Школе у Молу у Бачкој 1703-2015, мр Ивана Телечког, појавила се као ауторова пета књига која се бави разним феноменима везаним за његово родно место Мол и село Драгељи, родно место Иванове супруге Смиље. То говори да је пред нама монографија искусног приређивача и умешног истраживача локалне историографије.
Под насловом Уместо увода, срдачна је реч аутора којом се заинтересовани читалац упознаје са мотивима, разлозима и начином представљања сакупљене грађе.
Следећи део говори о народним основним школама од осаманестог века, где аутор, на занимљив начин предочава услове за развој школства и организовања школа у Војводини под турском и аустријском доманацијом. По ауторовом сазнањима, у Молу је српска основна школа отворена 1703.
Следећи део говори о законодавној пракси под патронатом Марије Терезије и њене уредбе према којој се у Аустрији обука у основним школама морала држати на народном језику.
У поглављу које следи општина Мол је званично преузела бригу о осоновној школи. Почетком деветнаестог века, отворена је 1806. године и основна школа на мађарском језику. Исте године су проширене основне школе на четири разреда са посебно отвореним ћенским одељењима. Тада и чувени сликар Новак Радонић ишао у српску основну школу у Молу.
Наредна поглавља баве се школством у Краљевини Југославији, затим за време мађарске власти, па периодом након ослобођења. Посебно поглавље посвећено је школама после 1950, а завршава представљањем Основне школе „Новак Радонић“ основане 1962. па до данашњих дана.
Ова књига обухвата, слободно се може рећи дијахронијску перспективу живота мештана Мола сагледану са перспективе образовног школског система. (др Бранка Јакшић Провчи)