Смрт и вечни живот
Уводна реч
Ова књига Патријарха српског Павла саткана је од његових одговора на б0г0словске етичке и богослужбене неодумице које су му током седамдесетих и осамдесетих година прошлога века у форми питања постављали свештеници монаси и духовно пробуђени верници наше Цркве. Као што је познато, Његова Светост је првобитно своје одговоре објављивао у Гласнику СПЦ. Потпм су они сабрани и два пута објављени у опширном, тротомном, зборнику под насловом Да нам буду јаснија нека питања наше вере (Београд 1998. и 2007). Из те ризнице богословља Патријарха Павла, Издавачки фонд Архиепископије београдско-карловачке већ је објавио један засебани и краћи, тематски зборник - Пост и Свето причешће у Православној Цркви (Београд, 2008. и 2009) који је, такође доживео два издања. По истом критеријуму - тематске јединствености - приређена је и ова Патријархова књига.
Већ из самог назива књиге - Смрт и вечни живот - очигледно је каквим се темама и питањима Свјатјејши бави на њеним странама. Књига је подељена на два делаа. У првом, више богословском, обрађују се опште теме: бесмртности људског бића, садржаја вечног живота, врсте и квалитета вечног живота за оне "који нису упознали хришћанство а умру бан крила Цркве" као и смисла и значаја молитава за покојнике.
Црквеним обредима и молитвословљима намењеним покојницима посвећен је други, већи део зборника. Патријарх и њему одговара на више пута постављена питања - да ли се може вршити опело некрштенима, самоубицама и припадницима других хришћанских конфесија као и парастоси онима над којима
није извршено опело. Данас све актуелније питање о ставу Српске Православне Цркве према кремирању верника у овом делу није остало без одговора.
Када је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије писао Уводну реч за књигу Његове Светости Пост и Свето причешће у Српској Православној Цркви, више пута је подвукао хармонични однос црквеног Предања и личног опита у искуству и изразу Свјатјејшега писца управо као главну карактеристику његовог богословља. Дубока лична уроњеност у свештене воде Предања оставила је снажан печат и на овој књизи.
Друга драгоцена одлика овог штива је благодатна усклађеност црквене акривије и икономије у Патријарховом начину мишљењмишљења и расуђивања. Из свих одговора које је Његова Светост дао на овим страницама просијава њему карактеристична озбиљност, потпуна верност и доследност црквеним правилима и прописима која, истовремено, никада не губе из вида конкретног човека кога сагледава очима пастирског расуђиваља и очинске љубави.
Због свега тога су одговори Свјатјејшег господина Павла драгоцени не само на плану сазнавања и разумевања феномена о којима говоре - они представљају својеврстан образац односно начин начин богословствовања који треба следити и усвајати. А то и јесте основни идеал сваке озбиљне теологије: повратак на отачки начин мишљења и постојања.
Протојереј-ставрофор
др Владимир Вукашиновић
САДРЖАЈ
Уводна реч – Протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић, 5
ТЕОЛОГИЈА ВЕЧНОГ ЖИВОТА
Бесмртност душе и смисао вере у загробни живот, 9
Где се налазе рај и пакао, 20
Шта ће бити са душама оних који нису упознали хришћанство и умру ван крила Цркве, 30
Зашто се врши парастос изгинулим у борбама за слободу – од Косова до данас – кад су они Свети, 59
Став Српске Православне Цркве према кремирању њених верних, 86
Употреба венаца на сахрани, 99
ОПЕЛО И ПАРАСТОС
Вршење опела над некрштеним, 105
Опело самоубици – Смисао самоубиства због насилника, 112
Опело протестанта, 127
Који се чин опела врши над јеромонахом, игуманом и мирским ђаконом, 135
Може ли се извршити парастос ономе који се одрекао хришћанства и над којим није извршено опело, 157
О читању молитве „Боже духов...”, 166
Који је смисао икоса „Сам једин јеси безсмертниј” ...... 179
Детаљни подаци о књизиНаслов: Смрт и вечни живот
Издавач: Издавачка фондација СПЦ
Страна: 186 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: A5
Година издања: 2009
ИСБН: 978-86-84799-32-8