Свети Григорије Палама: књига 4: Посланице
Kњигa je опремљене и регистрom појмова. Сваки спис такође је опремљен и детаљним уводним текстовима Панајотиса К. Христуа, преузетим из његовог издања сабраних дела Св. Григорија Паламе, који читаоцу омогућавају да разуме богословски и историјски контекст настанка појединих дела, али садрже и преглед њиховог садржаја са анализама и разјашњењима која умногоме олакшавају праћење и разумевање понекад врло сложене Паламине мисли и аргументације.
Непотребно је истицати колико је за нашу црквену али и научну јавност значајно објављивање превода списа Св. Григорија Паламе, чији се утицај на источну богословску и философску мисао може поредити само са именима попут Св. Василија Великог, Св. Григорија Богослова или Св. Јована Дамаскина. Паламино богословско наслеђе у себи истовремено сабира теоријско (богословско и философско) и практично (литургијско) предање, креативно га артикулишући у контексту проблема са којима се суочавало хришћанско учење његовог времена. Поред тога, увиди Св. Григорија постали су током времена незаобилазни део источногхришћанског предања, док се потенцијали његовог учења у дијалогу са хришћанима Запада у новије време све више откривају и препознају. Истовремено, дела Св. Григорија Паламе не представљају само значајну историјско-богословскучињеницу, већ имају велики потенцијал за боље и свеобухватније саморазумевање Православних.
Презвитер мр Александар Ђаковац
УВОД
1.Посланица Арсенију Студиту
„Посланица монаху Арсенију Студиту, мудром зналцу божанских тајни“. Арсеније је писац великог броја текстова, који су до данас углавном неиздати: поеме у част светог Григорија Паламе, полемичког слова Против Латина, и разних расправа. У почетку се вероватно држао хладно према Палами, али је осетио потребу да се боље упозна са приликама. посланица која је пред нама, представља одговор на Арсенијеву посланицу сачувану међу рукописима, којом он тражи да га Палама обавести о својим ставовима. овај га упућује на своје списе, а нарочито на Светогорски томас, за који каже: „Који смо пре две године саставили“ (1); према томе, посланица је написана две године после Томоса, односно у јесен 1342. године …
Детаљни подаци о књизиНаслов: Свети Григорије Палама: књига 4: Посланице
Издавач: Беседа
Страна: 412 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 14x21 cm
Година издања: 2014
ИСБН: 978-86-86117-59-5