Свети Петар и Февронија: Љубав и радост
Свети муромски чудотворци благоверни Петар и Февронија већ вековима се поштују у Русији. Канонизовани су на црквеном сабору 1547. године. Својим молитвама њих двоје небески благослов дарују онима који ступају у брак. А обраћају им се за помоћ и они који тек траже свог изабраника или изабраницу. Моле им се за заступништво и парови без деце.
Дан сећања на свете брачнике је 8. јули.
Кнез Петар је у монаштву понео име Давид. Давид у преводу са грчког значи „вољени“. Кнегиња Февронија је као монахиња названа Јефросинија, што значи „радост“.
Ко не жели љубав и радост у породици? Ко неће мир и слогу у породици? Таквих нема. Нити може бити. А како то постићи? Ево како: момак и девојка који желе да се узму или већ венчани муж и жена свим својим бићем треба да траже начине за узајамно разумевање и склад. И то не само према људским назорима, већ и у Христу. И то у Христу на првом месту, јер Он, као Свемогући, Свемилосрдни, Бог Слово, Бог Љубав дарује способност праштања и разумевања.
Он обара гордост – основу свих грехова, па и супружничких. Он гаси страсти, које су посебно јаке код младих људи и могу као љуте звери да покидају везе међу њима, да раскину њихову заједницу.
Шта то сасвим нарочито садржи древно казивање о Петру и Февронији? Ако обратиш пажњу, видећеш и осетићеш како оно зрачи светлошћу. Тако, у сваком случају, оно изгледа у верзији чувеног руског мислиоца, писца и публицисте Јермолаја-Еразма (друго име је монашко). Живео је у 16. веку и себе је називао „прегрешним“. „Повест о Петру и Февронији муромским“ написао је на молбу митрополита Макарија, који је ипак није уврстио у Велике Минеје за читање јер није сасвим одговарала канонима житија.
Ипак, „Повест“ је веома душекорисно штиво: својом поетичношћу и поучношћу и, што је најважније“, својом богонадахнутошћу. „Повест о Петру
и Февронији“ јесте тајанствен текст, упућен самом срцу. Он одише светошћу, узвишеном поезијом, он је сам узлет духа. Стога се „Повест“ не може читати с предубеђењем или у журби. Треба се потрудити и наћи у том тексту скривено „између редова“.
Садржај:
- Читајући свету повест
- Повест о Петру и Февронији муромскима
- Молитва св. благоверном кнезу Петру и Февронији Муромским
- Молитва за удају
- Молитва
- Акатист
- Тропар
- Кондак
- Величање
- Лекције из житија светих Петра и Февроније
– Из црквеног и народног предања
– О деци Петра и Февроније
– О поштовању светих моштију Петра и Февроније и о Светотројицком женском манастиру
– О благодатним појавама на моштима Петра и Февроније и о помоћи светитеља онима који им с вером притичу
– Свети покровитељи моје породице
– Срце се радује, или живо сведочење
– О празнику
– Из успомена протојереја Алексадра Трепихалина, настојатеља храма Знаменске Богородичине иконе у Москви, августа 2007. године
– Од твораца филма „Петар и Февронија“
И биће двоје једно тело
– Како ствари данас стоје
- Каква треба да буде љубав
- Гордост, зао језик и неверство кидају везу
– О гордости
– О поганом језику
– О супружничком неверству
– О узајамном трпљењу
– Искушење богатства
– Ко је главни?
– Женина радост
– Срећа у браку
- Корисне информације за поклонике и поштоваоце
- Коришћена литература
Детаљни подаци о књизиНаслов: Свети Петар и Февронија: Љубав и радост
Издавач: Ризница
Страна: 144 (cb)
Povez: тврди
Писмо: ћирилица
Формат: 12,5 х 18,0 cm
Година издања: 2019
ИСБН: 978-86-85521-34-8