Тако сам говорио зарад сутра: интервјуи 2001-2020.
Књига коју читалац има пред собом жанровски је специфична. То су интервјуи о питањима савременог српског књижевног језика које је у различитим приликама давао члан АНУРС проф. др Срето Танасић. Интервјуи нису научни жанр у ужем смислу, али када је интервјуисана личност научник, и то један од водећих у својој области, као што је то проф. Танасић, и када се интервјуи односе на област у коју је он веома добро упућен, и као истраживач, и као руководилац и као пажљиви посматрач језичких актуелности и учесник у процесима стандардизације српског језика, онда је интервју веома добар начин да се укаже на неке важне чињенице и да се дâ њихово компетентно објашњење у облику који је приступачан и ширем кругу заинтересованих читалаца.
Ова књига је изузетно актуелна, јер има за предмет стање у којем се налази савремени српски језик, као и процесе који се у њему одвијају. То су пре свега питања најновије спољашње историје језика као односа између језика и друштва у којем он постоји и у чијој је култури језик једна од темељних вредности. Политичка и вредносна издиференцираност савременог српског друштва одражава се на ставове које о српском језику имају његови говорни представници и други грађани Републике Србије, али и сви други у земљи и изван ње који су заинтересовани да и утицањем на језичку политику и језичко планирање утичу на правац развоја српског друштва.
Из тога следи да ова књига такође има и предмет посебне тежине и значаја, јер од статуса књижевног језика умногоме зависи статус културе којој он припада и друштва у целини.
Поред тога, ова књига има једног од најмеродавнијих тумача стања и процеса у савременом српском језику, што је посебно важно у светлу чињенице да о језику свако има неки став (што је добро), и што су многи од тих ставова површни и погрешни (што, наравно, није добро), а они који их заступају не ретко су уверени да се о језику може категорично говорити без лингвистичког образовања и без чврстих аргумената, ако се то замени јаким емотивним набојем и оштрим речима о онима који мисле другачије.
Будући да се проф. др Срето Танасић целог свог радног века бави савременим српским књижевним језиком, проучавајући га с разних аспеката, и самостално и у оквиру широких научних пројеката којима је и руководио, у различитим научним и културним установама и организацијама, а сада и као председник Одбора за стадардизацију српског језика, истрајно пишући и говорећи о српском језику, а да је уз то познат и као личност и као стручњак по својој одмерености суда, али и по чврстој аргументацији и јасном ставу када је реч о значају језика за национални и лични идентитет, онда је јасно да је проф. др Срето Танасић итекако позван да говори о питањима која му се постављају у интервјуима сабраним у овој књизи, одговарајући понекад и неколико пута на слична питања о српском језику и српском писму која му постављају различити интервјуери, што се у књизи овог профила мора прихватити као неизбежно.
У овој књизи постављена су многа важна питања о српском језику данас и понуђени су добро образложени одговори од веома меродавног стручњака, што књигу препоручује да се чита с пуном пажњом и поверењем.
Детаљни подаци о књизиНаслов: Тако сам говорио зарад сутра: интервјуи 2001-2020.
Издавач: Čigoja štampa
Страна: 234 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: 21 cm
Година издања: 2020
ИСБН: 978-86-531-0624-9