Техничко цртање са нацртном геометријом за први разред средње машинске школе
ПРЕДГОВОР
За успех у било којој делатности потребна је мотивација. То се односи и на процес стицања знања и вештина у предмету ТЕХНИЧКО ЦРТАЊЕ СА НАЦРТНОМ ГЕОМЕТРИЈОМ у целини, па и на сваку тему понаособ. Зато смо настојали да свако тумачење (где год је то било могуће) илуструјемо примерима из праксе. То треба да подстакне наставнике да ове илустрацијеупотпуне, јер у Уџбенику, збо1 ограниченог обима, није могао бити дат шири избор.
После појединих целина постављена су одговарајућа питања. Одговарајући на њих, ученик треба да покаже у којој мери је разумео нове појмове и правила. Осим тога, дати су и погодни задаци за вежбу, при чему се водило рачуна и о ученицима са интересовањем за виши домет у овој области. После појединих задатака под називом „за радознале” дате могућности за самостално истраживање и рад.
Током решавања задатака ученици ће примењивати ново знање и стећи вештину, те ће моћи да са успехом прате наставу и из других предмета где је потребно познавање техничког цртања. Каоједан од начина стицања увида у степен усвојености знања су тестови, који су дати местимично, под насловом провери своје знање.
Да би се ученику пружила прилика да у погодном тренутку нацрта цртеж који има обележја техничког цртежа, задати су и графички радови - почев од једноставнијег, па до сложенијих цртежа какви се могу срести у пракси - у производњи или у конструкцијским активностима. То ће допринети успешности и ученика и наставника у заједничком раду.
Пре сваке наставне целине истакнути су кључни појмови и циљеви које ученик кроз наставу треба да посттне.
С обзиром на потребу бржеЈ цртања, практичнијег архивирања и лакшег коришћења цртежа и преноса документације и на веће удаљености, примена рачунарау техничком цртању има велики значај. Данас се са великимучинком користи више програма, као што су AutoCAD, Solid Edge, Catia, Pro Engineer и др. У последњем поглављу биће показане неке од многих могућности коришћења програма AutoCAD-а. Не треба, међутим, сметнути с ума да без познавања појмова и поступака, изложених у „ класичном ” делу Уџбеника, од рачунара неће бити велике користи. У цртачком смислу рачунар замењује таблу за цртање, шестаре, шаблоне, лењире и дру©и прибор и омогућује лако руковање архивом. У ширем смислу, израда техничке документације помоћу рачунара има низ значајних предности о којима ће касније бити вишеречи.
Аушори
Детаљни подаци о књизиНаслов: Техничко цртање са нацртном геометријом за први разред средње машинске школе
Издавач: Завод за уџбенике
Страна: 197 (cb)
Povez: meki
Писмо: ћирилица
Формат: cm
Година издања: 2013
ИСБН: 978-86-17-18408-5