Књига је резултат вишегодишњег ауторовог истраживања, испуњена мноштвом података и фотографија, ппоткрепљена навођењем извора и казивања. Писац показује способност да поставља питања и даје одговоре који су научно битни, али и занимљиви за ширу јавност. Књига је богата емпиријским подацима, помоћу којих се дубље сазнаје сложеност друштвених појава, процеса, односа и промена у тимочком селу. Захваљујући томе она може да послужи као користан извор информација истраживачима, односно институцијама које се баве, или би требало да се баве, руралним развојем, посебно пограничног подручја. „Тимочко село“ аутора дј Дејана Крстића значајан је допринос етнологији и социологији села у Србији. (проф. др Ђура Стевановић)
Користећи се методама теренског истраживања, посматрањем, интервјуом и анализом садржаја, аутор са једнаком социолошком „страшћу“ и професионалном одговорношћу пише о различитим социјалним категоријама из савремених руралних средина − пољопривредник, учитељ у „патуљастој“ шкоји, немоћна старица, свештеник…али и друштвеним феноменима, попут граничног сабора на превоју Кадибогаз и култним местима као етнокултурним ресурсима тимочког краја,
Монографска студија о тимочком селу корисно је упутство локалној самоуправи за израду посебне стратегије његовог развоја. А представницима грађана у републичким органима власти смерница за деловање у правцу помоћи државе у ревитализацији природних и друштвених ресурса овог подручја, ради равномерног развоја Републике Србије и очувања безбедности државне границе. (проф. др Даган Тодоровић)