Umetnost i arhitektura
"Hal Foster je američki istoričar umetnosti i likovni kritičar. Rođen je u Sietlu, 1955, i smatra se vodećim svetskim misliocem. Školovao se na Univerzitetu Prinston, Kolumbija Univerzitetu, kao i Siti Univerzitetu u Njujorka. Predavao je na Univerzitetu Kornel od 1991. do 1997 godine, a od 1997. predaje na Prinstonu.
Nakon što je diplomirao na Princetonu Foster se preselio u Njujork, gde je kao kritičar savremene umetnosti radio za Artforum u periodu od 1977. do 1981. Bio je urednik časopisa Art in America, a zatimi i direktor kustoskih studija u Vitni muzeju.
Guggenheimovu stipendiju Foster je dobio 1998, a 2010. godini izabran je za člana-saradnik Američke akademije nauka i umetnosti.
Hal Foster je svoja kritička i istorijska istraživanja fokusirao na odnosu avangarde i postmodernizma. Godine 1983 objavio je pod svojim uredništvom čuvenu knjigu Anti-Aesthetika: Eseji o postmodernoj kulturi, čime se svrstao u ključne svetske protagoniste teorije Postmodernizma.
Kao likovni kritičar Foster je promovisao generaciju američkih umetnika iz osamdesetih godina ističući u prvi plan Birnbauma, Jenni Holzer, Barbara Kruger, Louise Lavler, Sherrie Levine, Allan McCollum, Martha Rosler, i Krzisztof Vodiczko.
O Fosteru je o puno pisano, posebno o njegovoj ulozi u stvaranju teorije postmodernizma
U svim svojim knjigama, a ima ih desetak, Foster se bavi analizom odnosa savremene umetnosti i arhitekture polazeći od teze da je celokupno društvo nakon loma koji je svojim radikalnim rezom učinila postmoderna - a koju je autor prelomne knjige Antiestetika iz 1983, već naznačio na početku bavljenja savremenom kulturom - ušlo u potpuno novi fazu razvoja čiji kraj ne možemo ni da naslutimo. Ova promena je uočljiva u novom statusu vizuelnih umetnosti u neokonzevativnom društvu nastalom nakon iscrpljivanja klasičnih slikarskih prikazivačkih tehnika. Ova promena je prema Fosteru najuočljivija u stvaralačkoj arhitektonskoj praksi nastaloj u prvoj deceniji 21, veka, obeleženoj terorom novčanog kapitala.
Knjiga „Kompleks Umetnost arhitektura“ ima preko 300 strana podeljenih u tri velike celine naslovljene: Slike zgrada, Arhitektura Vis-a-vis umetnosti i … Posle Minimalizma; i jedanaest dugih studija: Globalni stilovi, Pop, Svetlost modernosti, Postmoderna mašina, Minimalistički muzej… Knjiga ima i stotinak vrednih i retkih ilustracija koji pomažu lakšem praćenu osnovnih Fosterovih teza.
Autora, u ovoj, dobro pisanoj, knjizi interesuje trenutak kada se arhitektura odvojila od tradicionalne prakse građevinarstva i postala umetnost. I taj trenutak pronalazi u radikalnoj mutacija objekta koji je bio moguć tek nakon iscrpljivanja postmoderne, dekonstrukcije, neomoderne i hajteka. Ali i u kreativnoj praksi nastaloj zadnjih par decenija kada su se mnogi likovni umetnici okrenuli arhitektonskom prostoru koji ih okružuje i uključili ga u svoje instalacije.
U knjizi „Kompleks umjetnost- arhitektura“ Hal Foster istražuje ulogu slike i površine u arhitekturi i to od pojave minimalizma i Pop arta, stavljajući novu arhitektonsku praksu u širi istorijski okvir koji se kreće u rasponu od internacionalnog stila razvijenog u moderni do globalnog stila postmodernističke arhitekture. Po njemu nova arhitektura koja pretenduje da bude i umetnost nastala je u novom milenijumu nakon suptilnog prožimanja umetnosti minimalizama i samog građevinarstva.
U prvom delu ove uzbudljive knjige posle opšte konstatacije da je poslednjih par decenija došlo da radikalne promene u percepciji prostora koji nas okružuje savremena arhitektura počela je se doživljava kao umetnost, što je izvuklo arhitekturu iz svojih tradicionalnih estetskih okvira i stavilo je u potpuno novi kontekst. Ovakvo gledište Foster potkrepljuje uočljivim prožimanjem radova vodećih svetskih arhitekata i likovnih umetnika kao što su Kapur, ili Elisonova… čiji novi radovi imaju oblik moćnih instalacija.
U narednim poglavlja; Kristalne Palate, Laka Modernost. Foster analizira spregu umjetnosti minimalizma i izložbenih prostora koji takva umetnost zahtijeva, kao i njenu ulogu u transformaciji starih industrijskih pogona u nove komercijalne tvorevine.
U drugom delu naslovljenom Umetnost suprotstavljena arhitekturi, koji čine tri studije: neo-avangardni potezi, postmodernističke mašine, muzeji minimalista, Foster počinje analizom radova Zahe Hadid i njenim projektom Muzeja savremene umetnosti u Sinsinatiju. I onda, na zadovoljstvo čitaoca, ulazi u složenu analizu u kojoj uključuje i Maljeviča, Bauhaus, Korbizije, Tatlina… U četvrtom glavi Foster analizira ulogu svetla u koncipiranju velikih javnih građevina na otvorenom prostoru u radovima Ričarda Rodžersa, Renza Piana i Normana Fostera.
U poslednjem delu knjige, Medijumi posle minimalizma, Foster analizira radove velikih protagonista minimalističke prakse Irvina, Džada, Smita, Flavina…, ali i praksu ruskih konstruktivista, pa preko protagonista instalacija Viole, Elisona… gradi složeni narativni luk koji otkriva potpuno nove korene arhitektonskog stvaralaštva u 21, veku.
Ono što najviše zapanjuje u ovoj knjizi je Fosterovo suvereno kretanje kroz savremenu svetsku arhitektonsku praksu gde nepogrešivim ocenama mapira sve nove arhitektonske oblike od velikih poslovnih zgrada izgrađenih u Londonu, Frankfurtu, Pekingu, Njujorku, Kazastanu, Tokiju, Novoj Kaledoniji… pa do zgrada novih muzeja savremene umetnosti izgrađenih širom sveta."
Detaljni podaci o knjiziNaslov: Umetnost i arhitektura
Izdavač: Art Press
Strana: 272 (cb)
Povez: meki
Pismo: latinica
Format: 24 cm
Godina izdanja: 2021
ISBN: 9788685597701